Niemal 100 tysięcy cudzoziemców pracuje w województwie śląskim. Coraz częściej zakładają własne biznesy

Już niemal 100 tysięcy cudzoziemców pracuje w województwie śląskim. Przynajmniej od tylu odprowadzane są składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ten właśnie podsumował swoje statystyki za ubiegły rok. Jak podkreśla ZUS obcokrajowcy nie tylko pracują u nas, ale także sami coraz chętniej tworzą miejsca pracy.

www.pixabay.com
Bakery 567380 960 720

Najwięcej cudzoziemców zgłoszono do ZUS w Chorzowie, największa skala wzrostu w Rybniku

Z roku na rok rośnie liczba pracujących w Polsce cudzoziemców. Potwierdzają to zarówno statystyki na poziomie krajowym, jak i regionalnym. O ile pod koniec roku 2022 w całej Polsce składki na ubezpieczenia społeczne płaciło ponad 1 mln 63 tys. obywateli innych państw, to na koniec zeszłego roku liczba ta ta przekroczyła 1,127 mln.

Mniej więcej co jedenasty z nich pracował w województwie śląskim. Jak bowiem informuje ZUS w naszym regionie na koniec zeszłego roku liczba pracujących cudzoziemców przekroczyła 99 tysięcy. To więcej niż liczą sobie mieszkańców takie miasta jak Piekary Śląskie, Mikołów, Tarnowskie Góry, Żory, Mysłowice, czy Siemianowice Śląskie. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Niemal w każdym oddziale ZUS-u na terenie województwa śląskiego w ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby pracujących cudzoziemców. Najwięcej jest ich zgłoszonych w oddziale w Chorzowie – blisko 22 tys. osób (czyli o ok. 2 tys. więcej niż rok wcześniej), ale to w oddziale w Rybniku zanotowano największą dynamikę wzrostu – o ile w grudniu 2022 r. liczba zgłoszonych tam obcokrajowców wyniosła 15,4 tys. osób, to na koniec 2023 r. było ich już 20,3 tys.

Dla pozostałych oddziałów ZUS statystyki przedstawiają się następująco: w Bielsku-Białej wzrost ze 13,2 tys. do 15,1 tys. , w Sosnowcu wzrost ze 8,7 tys. osób do ponad 10 tys. osób, w Zabrzu wzrost ze 15,9 tys. do 16,3 tys. Z ogólnego trendu wyłamuje się tylko oddział w Częstochowie, gdzie w grudniu 2022 r. odnotowano blisko 16,5 tys. obcokrajowców, a w grudniu 2023 r. ich liczba obcokrajowców spadła do 15,7 tys.

Pracownicy z 90 krajów całego świata w województwie śląskim

Jak podkreśla ZUS cudzoziemcy nie tylko znajdują zatrudnienie w Polsce, ale sami też tworzą miejsca pracy zakładając własne firmy. W całym kraju pod koniec 2023 r. liczba obcokrajowców prowadzących działalność gospodarczą przekroczyła 52 tys., zaś w województwie śląskim sięgnęła 3277 - to wzrost o 1,6 tys. w porównaniu do 2022 r. (jak widać liczba prowadzonych przez cudzoziemców w naszym regionie się podwoiła). Najwięcej firm założonych przez cudzoziemców było w oddziale ZUS w Rybniku (985) oraz Chorzowie (852). W oddziale ZUS w Bielsku-Białej 440 osób prowadzi działalność gospodarczą, w Częstochowie - 267, w Sosnowcu – 287, a w Zabrzu – 446.

Pod względem kraju pochodzenia, z którego przybywają pracujący u nas cudzoziemcy zaskoczenia nie ma.

- Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach ZUS, zarówno w zestawieniu krajowym, jak i w naszym województwie, są obywatele Ukrainy. Pod koniec 2023 r. w śląskim liczba Ukraińców w ubezpieczeniu społecznym przekroczyła 74 tys. W skali kraju ubezpieczonych w ZUS Ukraińców jest ponad 759 tys - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw śląskiego. Jak dodaje do Polski, w celach zarobkowych, przyjeżdżają jednak obywatele z ponad 150 krajów, a w województwie śląskim doliczono się przedstawicieli 90 krajów z całego świata.

- Pracują u nas zarówno nasi europejscy sąsiedzi, np. Niemcy, Słowacy, czy Czesi, ale też obywatele odległych krajów, m.in. Wybrzeża Kości Słoniowej, Ugandy, czy Tajlandii. W województwie śląskim mamy też kilku pracowników z paszportem belizeńskim, co pewnie niekiedy spowoduje chwilę zastanowienia, w którym zakątku świata umiejscowić ich kraj – mówi Beata Kopczyńska.

Prof. Rafał Muster

Może Cię zainteresować:

Prof. Rafał Muster: Pracy u nas nie brakuje, ale wysokie pensje to już historia. W innych miastach zarobi się więcej

Autor: Michał Wroński

28/11/2022

Robot

Może Cię zainteresować:

W województwie śląskim może zabraknąć rąk do pracy. Ratunkiem migranci i robotyzacja

Autor: Michał Wroński

13/10/2022

Terminator

Może Cię zainteresować:

Coboty wchodzą do naszych firm. Będą pracować „ramię w ramię” z ludźmi

Autor: Michał Wroński

05/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon