Projekt „Niemiecki Dom Kultury - historia i tożsamość na Górnym Śląsku”, realizowany przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, obejmuje organizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, które będą skierowane zarówno do mniejszości niemieckiej, jak i do większości polskiej.
- Naszym założeniem jest utworzenie przestrzeni do promowania niemieckiej kultury, tradycji i historii na Górnym Śląsku, a zwłaszcza w Gliwicach – zaznacza Małgorzata Makowska z DWPN.
„Niemiecki Dom Kultury - historia i tożsamość na Górnym Śląsku”
W ramach projektu będą organizowane m.in. spacery miejskie, wykłady historycznych, warsztaty dla dzieci i młodzieży czy spotkania literackie. Niemiecki Dom Kultury ma być punktem spotkań, edukacji, wymiany kulturalnej i współpracy między różnymi grupami społecznościowymi. Dofinansowanie przyznane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynosi 35 tys. zł. Dwa pierwsze spacery miejskie w ramach tego projektu już się odbyły (24 i 27 kwietnia 2025 r.), a prowadziły po gliwickiej starówce.
- Wydarzenie stało się okazją do odkrycia, tego, co skrywają miejskie zaułki i jak zmieniało się serce miasta przez wieki. Było o handlu, rzemiośle, piwie, jedwabiu, a także o miejskich przebudowach – informują w DWPN.
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej powstał w Gliwicach w 1998 roku. Była to pierwsza inicjatywa polskich oraz niemiecki instytucji i organizacji, które postanowiły wspólnie działać oraz tworzyć miejsce dialogu. - Naszym celem jest przyczynianie się do wzajemnego zrozumienia różnych grup ludności i wzbudzanie świadomości, że Śląsk ma tylko jedną przyszłość: wspólną. Wszystko, co dzieje się na Śląsku w równym stopniu dotyczy każdej grupy tu żyjącej – podkreślają w DWPN.

Może Cię zainteresować: