Wiedzieliście, że Fortunę Guida Henckel von Donnersmarcka szacowano na około 300 milionów marek? Na początku XX wieku była to kwota niewyobrażalna. Kopalnia „Guido” w Zabrzu do dziś nosi jego imię. Wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego, do którego należy także Sztolnia „Królowa Luiza”. Zakład o tej samej nazwie w 1816 roku odpowiadała za około 25 proc. wydobycia węgla w całym regionie.
Z kolei sieć Górnośląskich Kolei Wąskotorowych liczyła dawniej 233 kilometry. Dziś zostało tylko 21 pomiędzy Bytomiem, Tarnowskimi Górami i Miasteczkiem Śląskim, gdzie kolej kursuje jako atrakcja turystyczna. Przejeżdża m.in. obok Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie w 1788 roku uruchomiono pierwszą maszynę parową na kontynencie europejskim. Tym samym Górny Śląsk dołączył do rewolucji przemysłowej, zapoczątkowanej na wyspach brytyjskich.
Zapraszamy na film z serii "Nieodkryte perły województwa śląskiego". Dowiecie się tam o atrakcjach Szlaku Zabytków Techniki, które wśród mieszkańców regionu są znane i lubiane, ale dla osób z innych regionów Polski być może nadal nieodkryte. Tam warto wybrać się z gośćmi.
Może Cię zainteresować: