Nieodkryte perły województwa śląskiego. Jurajskie zamki i zabytki, które wciąż kryją wiele tajemnic

Jura Krakowsko-Częstochowska zachwyca zamkami, pałacami i pięknem otaczającej je natury. To trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy. Zachęta? Nasz nowy film z cyklu „Nieodkryte perły województwa śląskiego”. Bo choć jurajskie zamki są wielu osobom znane, to wciąż kryją wiele tajemnic.

Tomasz Borówka

Najpopularniejszy na Jurze Krakowsko-Częstochowskie jest bez wątpienia Zamek Ogrodzieniec, który znajduje się w Podzamczu na szczycie Góry Aleksandra Janowskiego.

- Aleksander Janowski był podróżnikiem i jednym z pionierów ogólnopolskiego krajoznawstwa. Przybył tutaj w 1885 roku jako 19-latek i zobaczył ruiny zamku w trzech odsłonach. Najpierw w świetle dnia, później w blasku błyskawic, a na koniec w poświacie księżyca. Tak mu się spodobało, tak go to zauroczyło i zainspirowało, że w 1906 roku został jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (…) Dzięki takim ludziom zapoczątkowano najpierw symboliczną, a później prawną ochronę tego typu miejsc w Polsce - opowiada Emilian Jaworski, przewodnik.

Co ciekawe, Zamek Ogrodzieniec umieszczono w odznace Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Kilka lat temu w ruinach ekipa Netflixa kręciła najnowszego „Wiedźmina”, a pierwszy film powstał tu w 1923 roku. Był to czarno-biały i niemy „Syn szatana”.

Jesteście ciekawi kolejnych tajemnic jurajskich zamków i pałaców? Zobaczcie najnowszy odcinek „Nieodkrytych pereł województwa śląskiego”:

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon