Niepokojący urok bytomskiej Starej Poczty. Zobacz zdjęcia tej perły Bytomia z zewnątrz i ze środka

Mamy na Śląsku szczęście do pięknych budynków poczty, ale spośród trzech najbardziej okazałych tylko jeden nadal pełni taką funkcję. W bytomskim gmachu Starej Poczty już nie słychać dźwięku przybijania pieczątek na koperty, ale budynek nie popadł w ruinę. Są tu biura i mieszkania. Zobaczcie, jaki niepokojący urok ma ten budynek, sfotografowany przez Mateusza Bałwasa o zmierzchu.

W Metropolii nie brakuje pięknych gmachów pocztowych: Chorzów, Gliwice, Bytom. Jednak tylko w chorzowskim gmachu nadal pracują pocztowcy. Więcej o nim: Najpiękniejsza poczta w Polsce jest na Śląsku. Styl gotycki absolutnie nie wyklucza się! [ZDJĘCIA]

W Starej Poczcie w Bytomiu nie nadamy listu, ale można tu... zamieszkać

W starych pocztach w Gliwicach i w Bytomiu listu już nie nadamy, ale oba te gmachy doczekały lepszych czasów. W gliwickim znajdują się biura i restauracje. W bytomskiej Starej Poczcie przy ul. Piekarskiej 6-12 również można wynająć powierzchnie biurowe, ale też... zamieszkać.

Poczta w Bytomiu została wybudowana w stylu neorenesansu francuskiego w latach 1906-1909 według projektu Ewalda von Rechenberga. Zastąpiła starą, zbudowaną w latach 20. XIX wieku siedzibę Cesarskiego Urzędu Pocztowego, mieszczącą się przy pl. Kościuszki, która okazała się zbyt mała dla dynamicznie rozwijającego się Bytomia. Tamtejszy urząd zatrudniał ekspedienta oraz dwóch posłańców. Na parterze urzędowali pocztowcy, piętro zajmował hotel dla podróżnych „Zur Post”.

Gmach przy ul. Piekarskiej zbudowano po zatwierdzeniu planów przez dyrekcję poczty w Opolu i bytomski nadzór budowlany. Do dziś budowla zachwyca bogactwem dekoracji rzeźbiarskich (płaskorzeźby przedstawiają - tematycznie - pocztę konną oraz karetki pocztowe, ale można tu również zauważyć głowy ludzkie czy fantastyczne stwory) oraz urozmaiconą bryłą z wykuszami i loggiami. Jego elewacja z piaskowca i cegły klinkierowej przywodzi na myśl włoską architekturę albo... szkołę czarodziejów a la Hogwart. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Klejnot ulicy Piekarskiej wita się po przerwie z zabytkowym tramwajem linii 38

Dziś są tu biura różnych firm, m.in. kancelarii adwokackiej czy szkoły programowania, a na drugim piętrze zaaranżowano mieszkania na wynajem. Budynek został wpisany do rejestru zabytków wraz ze składnicą wchodzącą w skład kompleksu.

Budynek był własnością Telekomunikacji Polskiej (zresztą starsi bytomianie pewnie pamiętają centralę telefoniczną na parterze, skąd z jednej z wielu kabin telefonicznych można było wykonać międzymiastowe lub międzynarodowe połączenie). Później przeszedł w ręce Orange Polska. Gmach od francuskiej firmy kupił jeden z najbogatszych bytomian, Wiesław Wiśniewski, niegdysiejszy właściciel firmy Liberty. Gmach został wyremontowany z poszanowaniem jego zabytkowego charakteru. A poczta z budynku przy Piekarskiej przeniosła się w 2014 roku (znak czasów) do Galerii Handlowej Agora, zbudowanej w pobliżu.

W 2023 roku również ulica Piekarska doczekała się końca remontu. Wrócił na nią słynny zabytkowy tramwaj nr 38, dodając atrakcyjności tej jednej z głównych arterii Bytomia. Więcej: Wpierw pojechały tramwaje. Czas na powrót samochodów na Piekarską

Sąd Rejonowy w Bytomiu skrywa spektakularny, przeszklony dziedziniec.

Może Cię zainteresować:

Sąd Rejonowy w Bytomiu skrywa spektakularny, przeszklony dziedziniec. A wiecie, kto go zaprojektował?

Autor: Maciej Poloczek

11/06/2024

Rynek w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Czy na bytomskim Rynku powinien znów stanąć ratusz? Pamiętajmy, kto odpowiada za obecny kształt tego placu

Autor: Marcin Zasada

02/01/2024

Szkola muzyczna bytom 05

Może Cię zainteresować:

Szkoła Muzyczna w Bytomiu. Jej aula to neogotycki klejnot architektury. I te kolory! Zieleń, złoto, niebieskie i czerwone akcenty. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

13/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon