Niepowtarzalne kolorowe zdjęcia Katowic z lat 60. i 70. Z teki architekta Juranda Jareckiego, który pokochał to miasto

Architekt Jurand Jarecki wybrał Górny Śląsk jako swoje miejsce na ziemi, mimo iż pochodził z Zakopanego. Jarecki zaprojektował wiele katowickich budynków, które dziś są architektonicznymi ikonami miasta. Do tego lubił też fotografować Katowice. Dzięki niemu możemy teraz oglądać, jak wyglądało miasto w latach 60. i 70. XX wieku. I to w kolorze! Zobaczcie genialne zdjęcia Katowic jego autorstwa.

Budowa Superjednostki; dzisiejsza aleja Korfantego (ówczesna Armii Czerwonej) jeszcze z zabudowaniami dworu Tiele-Wincklerów; neony Spółdzielczego Domu Handlowego "Skarbek"; pawilon delikatesów Społem z kosmicznym podwieszanym dachem; wnętrze Domu Handlowego "Ślązak"; letnia ulica 3 Maja z witrynami sklepów pod markizami; podcienia "Skarbka" z reklamą koncertu Violetty Villas; budowa Osiedla Paderewskiego; świeżo wybudowany Hotel Katowice.

Świetne fotografie Katowic z lat 60. i 70.

Architekt Jurand Jarecki pasjami fotografował Katowice. Skupiał się na śródmieściu i Koszutce. Dokumentował budynki i rozmaite budowy w mieście, ale też codzienne życie jego mieszkańców, zakupy, kawiarnie.

Pierwszą część zdjęć Jareckiego zobaczysz tu: Unikatowe kolorowe zdjęcia Katowic z lat 60. i 70. Z archiwum architekta Juranda Jareckiego. Pamiętacie takie Katowice?

Dzięki jego kolorowym zdjęciom z lat 60. i 70. widzimy Katowice w szczycie rozwoju przemysłowego. Nieodzownymi elementami w pejzażu miasta są kominy, szyby kopalni, dymy zasnuwające miasto.

"Skarbek", "Zenit", kino "Kosmos" wyszły spod ręki Jareckiego

Jarecki urodził się w Krakowie w 1931 roku, ale młodość spędził w Zakopanem. Gdy jeszcze był uczniem razem z rodzicami przeniósł się na Śląsk. Tu pozostał. Skończył studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej. Był na stypendium we Francji. Po powrocie do Polski zaczął pracę w przedsiębiorstwie „Miastoprojekt Katowice”. Spod jego ręki wyszły projekty takich kultowych katowickich budowli jak Spółdzielczy Dom Handlowy "Skarbek", Spółdzielczy Dom Handlowy "Zenit", kino "Kosmos" w Koszutce, Haperowiec (zwany "Żyletą"), pawilony przy ul. Chorzowskiej i "niebieskich blokach". Był też autorem założeń reprezentacyjnej ul. Armii Czerwonej (dzisiejszej al. Korfantego). Zaprojektował też bloki na Osiedlu Paderewskiego oraz nową siedzibę Biblioteki Śląskiej. Był czołowym przedstawicielem funkcjonalizmu powojennego i modernizmu, a jego projekty do dziś inspirują młodych architektów. Wciąż mieszka w ukochanych Katowicach.

ZOBACZ TEŻ:

Wnętrze mieszkania ul Szafranka Katowice

Może Cię zainteresować:

Tak mieszkać w Katowicach! Śląskie architektki odnowiły apartament w modernistycznej kamienicy w centrum miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

12/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon