Świetne zdjęcia Katowic z lat 50. i 60. XX wieku
Każde z tych zdjęć jest jak osobna historia. Spójrzcie na przykład na to zrobione na peronie katowickiego dworca PKP. W tle widać charakterystyczną wieżę. Pan po lewej trzyma w objęciach... jagnię. Para mieszczan, przechodzących obok, w modnych parkach, widząc tego niecodziennego pasażera, uśmiecha się pod nosem. Inni gdzieś się spieszą. Albo to, na którym dwóch panów na ulicy Dworcowej, czyli w samym centrum miasta (jeszcze nie było brutalistycznego dworca "z kielichami") polewa wodą ze szlauchu już i tak wypucowaną piękną czarną skodę, a kolejni przyglądają się temu z uśmiechem pełnym akceptacji.
Popatrzcie na zdjęcia Rynku, wykonane w 1963 roku. Zachodnia pierzeja z kamienicami (albo ich pozostałościami), bez Skarbka i Domu Prasy. Przez środek placu jeżdżą nie tylko tramwaje (w tym słynna do dziś "15"), ale również samochody. To na Rynku uczyli się jeździć ci, którym marzyło się zdobycie prawa jazdy. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
Zresztą samochody to osobny temat tych zdjęć - widać, że zrobił je pasjonat motoryzacji, bo na wielu fotografiach stanowią one główny motyw.
To zdjęcia z czasów, gdy ulica Dworcowa była jedną z ważniejszych arterii miasta, patrząc spod Starego Dworca w kierunku dzisiejszego placu Szewczyka widzimy modernistyczne jasne kamienice, z półokrągłą fasadą na rogu ze św. Jana. Ta część zabudowy Katowic (podobne budynki były po drugiej stronie linii kolejowej, naprzeciwko Rialta) została wyburzona.
Armii Czerwonej, czyli promenada na północ
Świetnie ogląda się też zdjęcia ulicy Armii Czerwonej, czyli promenady na północ (dzisiejszej alei Korfantego). Widać dopiero co budowany biurowiec Separator. Stoi za to dumnie Hotel Katowice, a przy nim widać jeszcze istniejące zabudowania dworu Tiele-Wincklerów, wyburzone praktycznie w jeden dzień. Więcej: Ulica Zamkowa w Katowicach, dzisiaj al. Korfantego, była eleganckim salonem miasta, z kamienicami i rezydencjami. Aż przyszedł PRL
Sporo tu obrazków codziennego życia katowiczan w latach 60. - działalność Baru Mlecznego przy Rynku, kolejka do nyski, z której prywaciarz sprzedawał swoje produkty, mleczarze stojący z wózkami na ulicy Mariackiej czy konny wóz jadący z Mariackiej do Dworcowej.
Zdjęcia pochodzą z węgierskiego archiwum fotograficznego Fortepan. Strona ta została założona w 2010 roku przez Ákosa Szepessy’ego i Miklósa Tamásiego i początkowo zawierała zdjęcia znalezione przypadkowo na ulicach Budapesztu. Od tego czasu archiwum powiększyło się dzięki darowiznom od rodzin, fotografów amatorów i zawodowych, a także zbiorom publicznym. Zdjęcia na stronie są wybierane przez redaktorów. Opisy dołączone do zdjęć zostały opracowane i zredagowane przez wolontariuszy na podstawie informacji udostępnionych na Forum Fortepan.
Może Cię zainteresować: