Niezwykłe odkrycie w kościele w Trzyńcu. Po 140 latach znaleziono cenne dokumenty i fotografie

Niezwykłe odkrycie w kościele w czeskim Trzyńcu. Przy okazji remontu wieży kościoła św. Alberta znaleziono cenne dokumenty i fotografie. Przez 140 lat artefakty były ukryte w zwieńczeniu wieży. Przedmioty trafiły już do Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie, gdzie zostaną poddane archiwizacji i badaniom naukowym.

Niezwykłe odkrycie w kościele w Trzyńcu

Po niemal 60 latach parafia rzymskokatolicka w Trzyńcu wymienia pokrycie dachowe głównej wieży kościoła parafialnego św. Alberta. We wtorek 23 kwietnia 2024 r. zdemontowano krzyż i zwieńczenia wieży. To właśnie wtedy dokonano zaskakującego odkrycia zamkniętej metalowej skrzynki i koperty, które były ukryte w zwieńczeniu przez 140 lat.

W piątek 26 kwietnia 2024 r. na plebanii w Trzyńcu proboszcz parafii František Vrubel, dziekan frydecki Rudolf Sikora, koordynator remontu Wiesław Wania oraz historycy z Muzeum Ziemi Cieszyńskiej David Pindur i Radim Jež zapoznali się z zawartością znalezionych artefaktów.

W uszkodzonej kopercie znaleziono notatkę datowaną na 24 września 1884 roku z podpisami rzemieślników, którzy wykonywali wówczas prace na wieży kościoła. W skrzynce odkryto z kolei dokumenty i fotografie, które umieszczono tam z okazji poświęcenia wzniesienia krzyża na wieżę 21 września 1884 roku.

Od lewej: Historyk David Pindur, trzyniecki proboszcz František Vrubel, dziekan frydecki Rudolf Sikora, koordynator remontu Wiesław Wania
Od lewej: historyk David Pindur, trzyniecki proboszcz František Vrubel, dziekan frydecki Rudolf Sikora, koordynator remontu Wiesław Wania

Po 140 latach znaleziono cenne dokumenty i fotografie

Obszerny dokument pamiątkowy w języku niemieckim opisuje okoliczności rozpoczęcia budowy kościoła, jej przebieg oraz osoby w nią zaangażowane. Na dokumencie widnieje podpis projektanta kościoła Albina Theodora Prokopa (1835-1916), radcy budowlanego i ówczesnego kierownika wydziału budowlanego Komory Cieszyńskiej, który załączył także swoją fotografię.

Pozostałe fotografie przedstawiają arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga (1817-1895), który jako książę cieszyński, właściciel Komory Cieszyńskiej oraz fundator i patron nowo powstałej parafii trzynieckiej zlecił budowę kościoła.

Trzy inne fotografie przedstawiają: cieszyńskiego budowniczego Eugena Fridricha Fuldę (1841-1909), ówczesnego dyrektora Komory Cieszyńskiej Rudolfa Walchera von Uysdala (1839-1917) oraz dyrektora koksowni i długoletniego burmistrza Trzyńca Franza Obtulowicza (1832-1897). Wszystkie te fotografie są podpisane przez przedstawione na nich osoby.

- Z historycznego i dokumentalnego punktu widzenia jest to bardzo cenne znalezisko dla parafii, miasta Trzyńca i całego regionu. Zawartość skrzynki jest bezpośrednio związana z fundatorami i budowniczymi kościoła, którzy w drugiej połowie XIX wieku należeli do cieszyńskich elit politycznych i społecznych. Wartość znalezionych artefaktów zwiększa bardzo dobry stan fizyczny fotografii i dokumentów - podkreślają historycy z Muzeum Ziemi Cieszyńskiej.
Niezwykłe artefakty znalezione po 140 latach
Niezwykłe artefakty znalezione po 140 latach, fot. Muzeum Ziemi Cieszyńskiej
Prince polo

Może Cię zainteresować:

Wystawa „Na słodkim szlaku Cieszyna” z okazji 100-lecia fabryki OLZA, gdzie do dziś są produkowane m.in. wafelki Prince Polo

Autor: Katarzyna Pachelska

19/05/2024

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Może Cię zainteresować:

Wieża widokowa na Baraniej Górze wymaga pilnego remontu. Czy obiekt od PTTK przejmie Wisła? Czas na rozmowy

Autor: Grzegorz Lisiecki

18/05/2024

Habsburska osada gospodarcza juz dla zwiedzajacych 9

Może Cię zainteresować:

Habsburska Osada Gospodarcza w Wiśle otwarta dla zwiedzających. Nowa atrakcja turystyczna zabiera nas w podróż przez historię regionu

Autor: Szymon Karpe

20/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon