Architektoniczna interpretacja funkcji i formy peryskopu. Tak o swoim niezwykłym projekcie mówią architekci z MUS Architects z Katowic. Dom Peryskop, którego budowa właśnie dobiega końca, stanął w okolicy Jeziora Żywieckiego. Jest zlokalizowany 100 metrów od linii brzegowej na działce, z której nie widać tafli jeziora. Szczególnie, że zbiornik otoczony jest wałem ziemnym. Celem architektów było stworzenie takiej bryły, która rozwiąże problem oczekiwanej perspektywy zasłoniętej naturalną przeszkodą. I to się udało, bo twórcy Domu Peryskopu zadbali o to, żeby umieścić część dzienną powyżej linii wału ziemnego. Została ona podniesiona maksymalnie do góry, a zamontowane tam imponujących rozmiarów okno zapewnia widok na jezioro i okoliczną zieleń.
Na parterze znalazło się miejsce na garaż, strefę spa i osobne wejście do ogrodu. Pierwsze piętro to sypialne i łazienka. Natomiast na drugim jest kuchnia. W peryskopie umieszczono też klatkę schodową oraz windę, która prowadzi bezpośrednio z garażu na najwyższe piętro.
- Najbardziej jesteśmy zadowoleni z udanej syntezy i koncepcyjnego umocowania całego procesu projektowego. Główny problem projektowy poprzez odpowiednie podejście przeistoczył się w główny walor architektury. Funkcja, konstrukcja i forma są tu w pełni zintegrowane i zrozumiałe - mówią o swoim projekcie architekci z MUS Architects.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA NIEZWYKŁEGO DOMU PERYSKOPU NAD JEZIOREM ŻYWIECKIM