W tym roku (29 i 30 listopada 2024 r.) odbędzie się druga edycja Małego Festiwalu Wielkiej Literatury. Pierwsza odbywała się w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu i Rudzie Śląskiej, druga będzie w nowej formule i nowym miejscu – na scenie Starego Dworca w Katowicach, przy ul. Dworcowej 8. Pomysłodawcą festiwalu jest Marcin Musiał. Jak sam o sobie pisze: Ślązak zaangażowany, literaturoznawca, bloger i autor jednego z projektów ustaw o uznaniu śląskiego za język regionalny.
- Dwa listopadowe dni wypełnione będą spotkaniami ze śląską literaturą, rozumianą bardzo szeroko. Uczestnicy i uczestniczki przeżyją kilkanaście mikroprzygód, z których będzie składał się program festiwalu. Śląsk pokaże swoje nieoczywiste oblicze – podkreślają organizatorzy festiwalu.
W tym roku podczas festiwalu po raz pierwszy zostanie przyznana Śląska Nagroda Literacka HONORIS KRAUZA. Nagroda – jak podkreśla Marcin Musiał - wzięła się z potrzeby upamiętnienia i nagrodzenia tych, którzy pamiętają o Śląsku w swojej twórczości literackiej i działalności społecznej. HONORIS KRAUZA przyznawana jest za książkę wydaną w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. We wtorek, 12 listopada 2024 r., ogłoszono nominacje:
- Anna Cieplak - za książkę „Ciało huty”
- Marcin Melon - za książkę „Truda Latuscyno retuje socjalizm”
- Zbigniew Rokita - za książkę „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”
Marcin Musiał: Śląska „krauza”, czyli po polsku „słoik”, może być symbolem swojskości, ale też pojemności
Można powiedzieć, że nagroda HONORIS KRAUZA, tak jak ŚLĄZAG, łączy Śląsk i Zagłębie, bo jedna z nominowanych książek opowiada o „Hucie Katowice” w Dąbrowie Górniczej. Nazwa nagrody – jak tłumaczy Marcin Musiał – zaczerpnięta została z fragmentu widowiska „Katopolis”. Dwie znakomite śląskie aktorki Grażyna Bułka i Barbara Lubos spierały się o to, kto jest najlepszym rektorem Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek czy prof. Tadeusz Sławek – i jedna z nich podała jako argument największego kalibru posiadanie „doktoratu honoris krauza”.
- Z tej ciepłej ironii i zabawy słowem wzięła się więc nazwa Śląskiej Nagrody Literackiej HONORIS KRAUZA. Śląska „krauza”, czyli po polsku „słoik”, może być symbolem swojskości, ale też pojemności, a to też cechuje naszą kulturę – dodaje Marcin Musiał.
Nazwisko laureatki/laureata ogłoszone zostanie 29 listopada 2024 r. Przyznana zostanie także KRAUZA ÔD CZYTOCZY - HONORIS KRAUZA CZYTELNIKÓW. Głosować można po tym LINKIEM. Czytelnicy swój wybór mogą uzasadnić, mogą też zaproponować książkę wydaną w 2024 r., która powinna zostać nominowana w roku przyszłym. Dla autorki/autora najlepszego uzasadnienia przewidziana jest nagroda w postaci pakietu festiwalowych gadżetów i książek.
Może Cię zainteresować: