Ludowe opowieści są przekazywane w Brennej od pokoleń, a jednym z ich bohaterów jest Utopiec, który w 2010 r. został oficjalną maskotką gminy. Towarzyszy mieszkańcom podczas imprez, a na co dzień stacjonuje w Parku Turystyki. Pod koniec 2020 r. dołączyli do niego przyjaciele, to znaczy dziewięć kolejnych postaci. Biada turyście, który odwiedzając Brenną, nie zrobi sobie z nimi zdjęcia. (Interesujesz się Śląskiem, Zagłębiem, Beskidami? Trzymaj rękę na pulsie i zapisz się na: https://www.slazag.pl/newsletter).
Przez Bajkowy Szlak Utopca...
Bajkowy Szlak Utopca liczy 8 km, biegnąc z centrum Brennej, przez dolinę Hołcyny, Grabową, do Brennej Leśnicy. Idąc wzdłuż drogi mijamy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela oraz Starą Karczmę. Docieramy do mostu na rzece Brennicy, kontynuując wędrówkę ulicą Hołcyna. Dalej idziemy drogą asfaltową obok przystani kajakowej, aż do składnicy drewna, gdzie kończy się asfalt i rozpoczyna krótkie, choć strome podejście na szczyt Grabowa. Ścieżka biegnie alejką pomiędzy świerkami, jodłami i bukami.
Szlaki rozwidlają się przy Chacie Grabowej, schronisku położonym nieopodal szczytu. Znajdziemy tu plac zabaw dla dzieci oraz Ogród Bajek, z bohaterami legend i podań z regionu Beskidu Śląskiego, znanymi w demonologii słowiańskiej. Obyci w tych "klimatach" rozpoznają nie tylko Utopca, ale też m.in. Kupałę, Dziewannę, Światowida, Płanetnika, czy Południcę.
Co można zobaczyć z Grabowej?
- Czantorię (995 m n.p.m.)
- Równicę (885 m n.p.m.)
- Halę Jaworową (ok. 820-920 m n.p.m.)
- Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.)
- Osiedle Świniorka (ok. 700 m n.p.m.)
Nowa atrakcja. Bohaterowie legend zawitali do lasu
W ostatnich dniach na Bajkowym Szlaku Utopca pojawiła się nowa atrakcja. To drewniane rzeźby wykonane przez artystów z Polski i Słowacji podczas plenerów. Gmina postanowiła wykorzystać część z nich, montując rzeźby na szlaku.
- Każda z nich opowiada swoją własną historię i zaprasza do odkrywania tajemniczego świata podań i legend słowiańskich. Czy jesteście gotowi na przygodę? Każda rzeźba będzie już wkrótce podpisana. Jesteśmy ciekawi czy uda Wam się odgadnąć kogo przestawiają rzeźby? - zachęca mieszkańców i turystów Gmina Brenna.