Nowa atrakcja w Tyskich Browarach Książęcych. Od 1 sierpnia 2023 r. będzie można zwiedzać również rozlewnię piwa

Od 1 sierpnia 2023 r. Centrum Wycieczkowe Tyskich Browarów Książęcych w Tychach rozszerza trasę zwiedzania. Będzie można zobaczyć również rozlewnię piwa. Tyskie muzeum będzie jednym z nielicznych, które tę część browarów udostępni zwiedzającym. Wycieczka tylko dla osób powyżej 16. roku życia.

Tyskie Browary Książęce pokażą turystom swoją - jedną z najnowocześniejszych i najszybszych - rozlewni piwa w Polsce. Tym samym oferta Centrum Wycieczkowego w ramach której można zwiedzić zabytkowy browar, w którym piwo jest nieprzerwanie warzone blisko od 400 lat, zostanie poszerzona. Zwiedzanie rozlewni będzie możliwe od 1 sierpnia 2023 r. w ramach trasy rozszerzonej.

Centrum Wycieczkowe Tyskich Browarów Książęcych znajduje się przy ul. Katowickiej 9 w Tychach. Jest otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-20:00. Bilety są dostępne poprzez stronę: www.browarytyskie.pl

Od 1 sierpnia będą dostępne 2 warianty trasy zwiedzania:

  • standardowy (do 60 minut), bilet normalny 39 zł, ulgowy (16-18 lat) 34 zł
  • rozszerzony (do 90 minut), bilet normalny 49 zł, ulgowy (16-18 lat) 44 zł

Myjka, która mieści jednorazowo 24 tys. butelek

W trakcie wycieczki rozszerzoną trasą przewodnik przeprowadzi zwiedzających przez linie rozlewu do butelek i puszek, przypomni historię linii rozlewniczych oraz opakowań używanych w browarze, przedstawi ciekawostki i dane związane z rekordową wydajnością tyskich linii.

Zwiedzający zobaczą ogromną myjkę butelek, działającą na zasadzie zmywarki kuchennej, która mieści jednorazowo ponad 24 tysiące butelek, a proces mycia trwa 22 minuty. Będzie można też podpatrzeć kontrolę jakości butelek po umyciu oraz proces ich napełniania i kapslowania przez tzw. monobloki, a także napełnianie i zamykanie puszek, dodatkowo można zapoznać się z procesem kontroli poziomu nalewu piwa i etykietowaniem butelek.

Niektóre z urządzeń znajdujące się w dziale Rozlewu Tyskich Browarów Książęcych są dostępne jedynie w kilku browarach na świecie.

W ciągu 284 dni w Tyskich Browarach Książęcych rozlewa się do butelek i puszek tyle piwa, że układając je jedna na drugiej powstałaby wieża sięgająca Księżyca i mająca blisko 385 tysięcy km wysokości. W sezonie w ciągu jednego dnia z browaru może wyjechać nawet 300 ciężarówek z piwem. W ciągu godziny napełniamy 150 tysięcy puszek i 60 tysięcy butelek. Z całodziennego rozlewu linii puszkowych można by ułożyć trasę Tychy – Wiedeń… i z powrotem, czyli ok. 600 kilometrów! To jedna z najszybszych i najbardziej nowoczesnych rozlewni piwa w Polsce, a nasze Centrum Wycieczkowe jedno z nielicznych udostępnia ją zwiedzającym mówi Marcin Mietluk, trener Rozlewu Tyskich Browarów Książęcych.

Poznajemy historię miejsca, w którym piwo warzy się od 400 lat

Dotychczas trasa zwiedzania browaru obejmowała:

  • zabytkową i nadal czynną warzelnię z 1915 r. z miedzianymi kadziami i wnętrzem zdobionym biało-błękitną majoliką,
  • Domek Piwowara,
  • Dom Kawalera,
  • neobarokową Willę Müllera,
  • dawną bednarnię, smolarnię i familoki.

Podczas zwiedzania poznaje się także historię Tyskich Browarów Książęcych, etapy powstawania piwa najstarszego napoju alkoholowego świata, profile sensoryczne piw Tyskie i Książęce, piwne style i zasady piwnej kultury. Wiedza teoretyczna przeplata się z doświadczaniem zmysłowym – w Laboratorium Piwa czekają piwne artefakty i najlepsze odmiany naturalnych surowców.

Zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych kończy się degustacją w pubie Pod Browarem,
w którym można spróbować świeżego Tyskiego Gronie z Browaru oraz przekąsek podkreślających smak i charakter rozmaitych gatunków piwa. W budynku Centrum Wycieczkowego znajduje się także sklep z akcesoriami sygnowanymi marką piwa Tyskie.

Archiwalne zdjęcia tyskiego browaru

Może Cię zainteresować:

Zamek nad wodą, otoczony przyrodą. To dawne Tychy, które w 1936 roku odwiedził słynny fotograf

Autor: Redakcja

05/06/2023

Pocztówki z Tychów

Może Cię zainteresować:

Tychy na pocztówkach z XX wieku. Basen, zieleń i… Browar Książęcy

Autor: Tomasz Stankiewicz

09/06/2022

Zamek bedzin jaroslaw lorenz 02

Może Cię zainteresować:

Zamek w Będzinie jest jak z nie tego świata. Przywołuje pamięć o dawnych dziejach grodu nad Czarną Przemszą

Autor: Redakcja

11/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon