Nowa „Fala” to jedna z największych i najbardziej oczekiwanych inwestycji w Parku Śląskim. Po problemach z przetargami odbudowa kultowego kąpieliska rozpoczęła się wiosną 2023 roku. Prace zakończyły się jesienią 2024 roku, a inwestycja przeszła już wszystkie konieczne odbiory. Park Śląski posiada już także zgodę na użytkowanie kąpieliska.
Otwarcie nowej „Fali” już w maju?
- Będziemy patrzeć w niebo i liczyć na to, że pogoda już w maju będzie sprzyjająca. Choć wiemy jak bywa w maju – może być 30 lub 6 stopni ciepła. Liczymy na to, że 30 stopni i wtedy będziemy mogli obiekt uruchomić – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.
Nowa „Fala” to m.in.: pięć ogrzewanych basenów: rekreacyjny, widokowy, dla dzieci, do skoków oraz basen z falą. Będą one wyposażone m.in. w kulę generującą fale, wet bubble, leżanki podwodne, huśtawkę wodną, zamek dla dzieci oraz cztery zjeżdżalnie:
- zjeżdżalnia „Anakonda” (poziom startu 9 m., długość ślizgu ok. 71 m). Wyposażona jest ona w system START-STOP z pomiarem czasu zjazdu i tablicą wyników, a zakończona wanną hamowną o długości 7 m. z wyjściem
- zjeżdżalnia „Kamikadze” (poziom startu 9 m., długość ślizgu ok. 38 m). Także wyposażona jestv w system START-STOP z czujnikami ruchu i zakończona wanną hamowną o długości 11 m. z wyjściem
- zjeżdżalnia „Racer” (poziom startu 12 m., długość ślizgu ok. 118,5 m). Zakończona jest dwoma wannami hamownymi o długości 8 m każda
- zjeżdżalnia „Wahadło” (poziom startu 12 m., długość ślizgu ok. 65 m). „Wahadło” stanowią wielkogabarytowe wanny hamowne o szerokości 6 m i 4 m
Fala na „Fali” będzie miała ponad metr wysokości
Odtworzona została charakterystyczna wieża do skoków, która była symbolem dawnej „Fali”. Ma ponad 14 metrów wysokości i atrapy ówczesnych skoczni (faktycznie skakać do basenu będzie można z konstrukcji stalowych o wysokościach 1 metra, 3 metrów i 5 metrów). Generator fali będzie mógł tworzyć fale o wysokości sięgającej nawet 1,1 m. Oprócz tego może wytworzyć różne wzory fal, np. diament, złam w prawo, czy równolegle.
- Miejscami zabawy i rekreacji będą bez wątpienia: basen z falą, dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi. Lustro wody w zmodernizowanym obiekcie wyniesie łącznie, zawrotne 3500 metrów kwadratowych. Osoby spragnione słońca odpoczną na plaży z leżakami – zaznaczają w Parku Śląskim.
Kąpielisko będzie w stanie pomieści niemal 2,7 tys. gości. A koszt budowy nowej „Fali” to ponad 135 mln zł. Na jej otwarcie czeka m.in. Piotr Zieliński, który przez 25 lat kierował starym kąpieliskiem, a dziś jest najstarszym stażem pracownikiem Parku Śląskiego.
- Bardzo się cieszę, że powstało nowe kąpielisko, bo to stare nie nadawało się już do użytkowania. Zobaczymy, jak ono się będzie spisywać. Bardzo dużo życia spędziłem na Fali i wiem, jak trudno kierować takim obiektem. Zobaczymy, jak się spisze nowe kierownictwo. Przypomnę, że przez wszystkie lata funkcjonowania starego kąpieliska nie stało się nigdy nic poważnego – zaznacza Piotr Zieliński.
Stara „Fala” działała przez niemal pół wieku
Kąpielisko „Fala” w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku zostało otwarte w czerwcu 1966 roku. Przy jej budowie inspirowano się jednym z basenów na wyspie Małgorzaty w Budapeszcie. Kąpielisko miało prawie 14 hektarów powierzchni, a 3,5 tys. metrów kwadratowych zajmowały tereny wodne.
Było tam pięć basenów: olimpijski, mały do skoków, ze sztuczną falą, dla początkujących pływaków i dla osób nieumiejących pływać. Do tego dochodziły trzy dziecięce brodziki. Największą atrakcją kąpieliska był oczywiście basen ze sztuczną falą, odważniejsi uwielbiali wieżę do skoków.
- Kąpielisko „Fala” było jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Obliczano, że baseny mogły jednocześnie pomieścić ok. 4 tys., a cały „kombinat” – 25 tys. osób. Miejsce cieszyło się olbrzymią popularnością. Były takie dni, że jednorazowo korzystało z niego ok. 25–30 tys. amatorów wody. „Fala” zyskała uznanie fachowców i dziennikarzy, którzy często nazywali ją jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie – pisze Aneta Borowik w książce „Park Śląski w Chorzowie. Projekty i realizacje z lat 1950-1989”.
W pierwszym sezonie „Falę” odwiedziło aż 230 tys. osób. Po raz ostatni otwarta była w 2014 r., ale wtedy było to już tylko cień kultowego kąpieliska. Jego teren był mocno okrojony, a część basenów zasypana. Rok później, z powodu złego stanu technicznego, „Fala” została zamknięta.
Przez wiele lat ważyły się losy kąpieliska i był nawet pomysł budowy nowego w innym miejscu Parku Śląskiego - na nieużytkach po dawnym ogrodnictwie przy ul. Siemianowickiej. Dopiero na początku 2020 r. zdecydowano, że „Fala” zostanie odbudowana w dotychczasowej lokalizacji. Długo jednak nie można było ruszyć z inwestycją, ale ostatecznie umowę na budowę nowej „Fali” zawarto 6 marca 2023 roku.

Może Cię zainteresować:
Inwestycje w Parku Śląskim. WIDEO. „Warto dbać o to miejsce i o to, by się rozwijało”

Może Cię zainteresować: