"Z naszej huty błyskawica, która cały kraj rozpali" - śpiewają Ewa, Ula i Zygmunt, gdy na początku lat 70. XX wieku dają się przekonać, że mogą uczestniczyć w czymś większym niż oni sami. Zatrudnieni przy budowie Huty Katowice, sztandarowej inwestycji epoki Gierka, dojrzewają i zmieniają się wraz z nią. Przeżywają pierwszy spust surówki z wielkiego pieca, stan wojenny, a potem zmianę systemu. Doświadczają miłości i zdrady, radości i krzywd - w tym jednej, która raz zaszczepiona, rozrasta się niczym bluszcz.
Nowa powieść Anny Cieplak, "Ciało huty" jest osadzoną w Zagłębiu historią o społecznym awansie i ciężkiej pracy, by osiągnąć to, co wydawało się upragnione – oraz o refleksji, co zostaje z tej walki kilkadziesiąt lat później.
"Cieplak zaciera granice między gatunkami literackimi, żeby zbudować świat, w którym splecione są ze sobą skomplikowane losy charyzmatycznych bohaterów. To obraz życia w socjalistycznej Polsce i współcześnie, oparty nie na naiwnej nostalgii, ale na szczerej fascynacji miejscem i jego siłą, z jaką oddziałuje przez wiele pokoleń. Cieplak w charakterystycznym dla siebie stylu, niezwykle dojrzale, autentycznie, z elementami mistyki oraz humoru, kreuje świat, o którym ciężko zapomnieć" - reklamuje książkę Wydawnictwo Literackie.
Premiera powieści jest zaplanowana na 23 sierpnia 2023 r. Okładkę zaprojektował Robert Kleemann. Książka liczy 344 strony, a jej okładkowa cena to 49,90 zł.
Anna Cieplak urodziła się w Dąbrowie Górniczej, mieszka w Mysłowicach. Jest animatorką kultury, działaczką społeczną i pisarką. Debiutowała książką "Ma być czysto", za którą otrzymała Nagrodę Conrada i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Autorka powieści "Lata powyżej zera", nominowanej do Nagrody Nike 2018 i Paszportu „Polityki”. Wspólnie z Lidią Ostałowską napisała książkę dla dzieci "Zaufanie". Za "Lekki bagaż" była nominowana do Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Jej powieść "Rozpływaj się" (2021) znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Nike 2022. W swojej twórczości konsekwentnie z ciekawością i empatią przygląda się losom ludzi żyjących z dala od wielkich miast.
Może Cię zainteresować: