Inwestycja powstaje w pobliżu węzła A1 i S1, około 5 kilometrów od pyrzowickiego lotniska – w Dziewiczej Górze w Sączowie w gminie Bobrowniki. Przypomnieć warto, że przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej i budowę ogłoszono pod koniec 2021 roku, natomiast jego rozstrzygnięcie nastąpiło we wrześniu 2022 r. Przetarg wygrało konsorcjum firm Giss, Open Mind i czeskiego przedsiębiorstwa Eldis Pardubice. Wieża miała być gotowa w pierwszym kwartale 2025 roku, ale wiadomo, że prace nieco się opóźnią.
46-metrowa wieża radiolokacyjna
Na pyrzowickim lotnisku, w dawnej „strefie militarnej”, działa wieża radarowa. To charakterystyczna, biało-niebieska konstrukcja z ogromną kulą na szczycie. Obiekt jest już jednak wysłużony. W PAŻP uznano, że osiągnął zakładany okres eksploatacji, więc podjęto decyzję o inwestycji w nowy ośrodek radiolokacyjny.
Wieża radarowa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która powstaje niedaleko Katowice Airport, liczy już wprawdzie 35 metrów, ale anteny radaru wtórnego (MSSR mod-S) i pierwotnego (PSR), które zostaną przykryte 11-metrową kopułą ochronną zwiększą wysokość obiektu do 46 metrów. To tyle, ile wynosi wysokość wieży kontroli lotów pyrzowickiego lotniska.
Właśnie z wieżą kontroli Katowice Airport nowy ośrodek będzie miał bezpośrednie połączenie – zarówno radiowe, jak i światłowodowe. Funkcjonować będzie ponadto łącze radiowe z Ośrodkiem Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu. Własne, awaryjne źródło zasilania umożliwi pracę ośrodka nawet podczas przerw w dostawach prądu.
Wkrótce testy i odbiór techniczny
Zadaniem nowego ośrodka radiolokacyjnego będzie kontrola zbliżania do lotniska, pozyskiwanie informacji o pozycji statków powietrznych czy ich wysokości, a także innych, dodatkowych danych. Co istotne, obiekt poprawi pokrycie radiolokacyjne polskiej przestrzeni powietrznej.
Pierwotnie ośrodek miał zostać oddany do użytku w trzecim kwartale 2025 roku, jednak termin ten został przesunięty. Jak przyznaje Marcin Hadaj, rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, budowa ośrodka radiolokacyjnego jest obecnie mocno zaawansowana, ale…
– W III kwartale b.r. planujemy przeprowadzenie szeregu testów w ramach procedury odbioru technicznego obiektu i urządzeń. Wdrożenie zestawu radiolokacyjnego do pracy operacyjnej nastąpi na początku IV kwartału b.r. – przekazał nam Marcin Hadaj.