Nowe horyzonty w przemyśle stalowym. Kongres STEEL 2023 wkracza na scenę. Wydarzenie odbędzie się 18 i 19 września w MCK w Katowicach

Takiego wydarzenia jeszcze nie było. Z czystym sumieniem można powiedzieć, że na dwa dni Katowice staną się stalową stolicą Polski, a współczynnik liczby osób z branży stalowej i przemysłu ciężkiego na kilometr kwadratowy będzie poza skalą. Kongres stanie się również miejscem konfrontacji różnych światów – przemysłu, polityki i nauki. 18-19 września 2023 r. w MCK Katowice odbędzie się pierwsza edycja Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

To będą dwie niesamowicie intensywne doby. Zaplanowano ponad 20 paneli dyskusyjnych, warsztatów i wystąpień. Główny temat: przyszłość polskiego przemysłu stalowego. Tak jak każda branża – ta również jest u progu rewolucji. Co ją czeka? Na horyzoncie widać zrównoważony rozwój, dynamicznie rozwijającą się sztuczną inteligencję, szalejące rynki oraz gwałtowne zmiany geopolityczne. Co jeszcze zaskoczy tę odnogę naszej gospodarki? Program został zaplanowany w taki sposób, aby podczas wydarzenia odpowiedzieć na jak najwięcej kluczowych pytań i ustalić plan działania.

Pełny program oraz rejestracja - https://steelcongress.eu/

Wszystko rozpocznie się w poniedziałek 18 września o godzinie 11:00. Inauguracja będzie okazją do pierwszej dyskusji na temat przemysłowej przyszłości Polski oraz perspektyw, które stoją przed naszym krajem. Jedno jest pewne: potrzebujemy własnej stali. Jak to osiągnąć? Na uroczyste otwarcie zaproszono osoby, które mogą odpowiedzieć na to pytanie. Będą to:

  • Jacek Sasin – Minister Aktywów Państwowych, Przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów,
  • Anna Moskwa – Minister Klimatu i Środowiska,
  • Tomasz Heryszek – Prezes Zarządu, Węglokoks S.A.,
  • Tomasz Zjawiony – Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.
  • Marek Akciński – Wiceprezes Zarządu ds. Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A.,
  • Gabriela Morawska-Stanecka – Wicemarszałek Senatu RP,
  • Stefan Moritz – Sekretarz Generalny European Entrepreneurs CEA-PME,
  • Mirosław Motyka – Prezes Zarządu, Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa,
  • Grzegorz Tobiszowski – poseł do Parlamentu Europejskiego,
  • Marek Wesoły – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Jeden z pierwszych paneli dyskusyjnych będzie poświęcony „Megatrendom kształtującym przemysł stalowy w Europie w warunkach niestabilnego otoczenia”. Trzonem będzie debata o wpływie dzisiejszych zmian klimatycznych, innowacji technologicznych czy geopolitycznej niestabilności tej gałęzi przemysłu. Do udziału zaproszono m.in.:

  • Marka Akcińskiego – Wiceprezesa Zarządu ds. Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A.,
  • Mirosława Motykę – Prezesa Zarządu, Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej,
  • Marka Wesołego – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnika Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego,
  • Marka Zubera – Wykładowcę na studiach Executive MBA w Akademii WSB, ekonomistę, analityka, eksperta i doradcę finansowego.

Co jeszcze czeka odwiedzających kongres? Poniżej znajduje się skrót wybranych wystąpień, jednak warto dokładnie sprawdzić agendę, która znajduje się na https://steelcongress.eu/

Huta przyjazna planecie – czy to oksymoron?

Niekoniecznie. To określenie prędzej czy później stanie się rzeczywistością. Budowa huty przyjaznej planecie, czystej ekologicznie i dostosowanej do lokalnej społeczności, wymaga zastosowania zrównoważonych praktyk, zaawansowanych technologii oraz uwzględnienia społecznych i ekologicznych aspektów. W procesie tym należy uwzględnić: wykorzystanie energii odnawialnej, minimalizację emisji gazów cieplarnianych, efektywność energetyczną procesów produkcyjnych, recykling i odzyskiwanie surowców z odpadów produkcyjnych.

Jednym zdaniem – jest to trudne zadanie. Kiedy stanie się rzeczywistością? Na panel zaproszono m.in.:

  • Andrzeja Karola – Przewodniczącego Sekcji Krajowej Hutnictwa NSZZ „Solidarność”,
  • Jacka Stępnia – Kierownika Produkcji Rur Huty Łabędy S.A.,
  • Roberta Warwasa – Posła na Sejm RP,
  • prof. dra hab. inż. Andrzeja Wyciślika z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej,
  • dr hab. inż. Monikę Zajemską prof. PCz z Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej.

Sztuczna inteligencja to broń naszych czasów

Większość kojarzy AI z niewinną rozmową z Chatem GPT czy aplikacją, która postarzała nasz wygląd. Nic bardziej mylnego: AI wprowadza rewolucyjne zmiany do planowania produkcji, analizy danych czy tworzenia procesów. Prof. nadzw. dr hab. Marcin Lis – Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB poprowadzi panel dyskusyjny, który pokaże – i być może wyłoni – zastosowanie nowych narzędzi w przemyśle stalowym. Do dyskusji zaproszono m.in.:

  • Tomasza Kosika – Dyrektora Generalnego w Emerson Automation Solutions, odpowiedzialnego za region Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich,
  • Tomasza Łaszczyka – Solution Sales Managera KUKA CEE GmbH sp. z o.o.,
  • Artura Pollaka – Prezesa Zarządu, APA Group,
  • Bartłomieja Straszaka – Eksperta ds. Transformacji Cyfrowej Platformy Robotów DBR77.

Stal gwarancją bezpieczeństwa

Nikogo nie powinno dziwić, że Polska powinna dynamicznie budować swoją siłę wojskową. To już się dzieje. Innowacyjne rozwiązania stalowe przyczyniają się do wzmocnienia potencjału obronnego, tworzenia nowoczesnego sprzętu wojskowego oraz zabezpieczania naszych interesów na arenie międzynarodowej. Co jeszcze możemy zrobić? Czy maksymalnie wykorzystujemy nasz potencjał? W trakcie panelu „Stal dla przemysłu obronnego gwarancją bezpieczeństwa” zestawione zostaną punkty widzenia rządu, przemysłu obronnego i stalowego. Do udziału zaproszono m.in.:

  • Mariusza Błaszczaka – Ministra Obrony Narodowej,
  • Piotra Kisiela – p.o. Prezesa Zarządu, Dyrektora Naczelnego, Rosomak S.A.,
  • dra hab. inż. Jacka Janiszewskiego, prof. WAT – Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie,
  • Bogusławę Niewęgłowską – Prezes Zarządu Walcowni Blach Batory sp. z o.o.

Wymiana pokoleniowa jest nieunikniona

Gdy młodzi wkraczają do gry – w szczególności pokolenie Z, o którym krążą już legendy – może zacząć iskrzyć. Podczas panelu „Przyszłość branży stalowej - kształcenie młodych talentów” padną dwa główne pytania: Jakie kompetencje będą niezbędne dla przyszłych pracowników branży stalowej? Jakie kroki powinny podjąć uczelnie, przedsiębiorstwa i państwo, aby zapewnić odpowiednie kształcenie i przygotowanie młodych talentów?

Odpowiedzi dostarczą nam zaproszeni prelegenci, m.in.:

  • dr hab. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki,
  • Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB – Rektor Akademii WSB,
  • Tomasz Heryszek – Prezes Zarządu, Węglokoks S.A.,
  • prof. dr hab. inż. Sebastian Mróz – Kierownik ds. rozwoju, Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, Politechnika Częstochowska.

Nie samym przemysłem człowiek żyje

Oprócz grona „stalowych ludzi” na wydarzeniu wystąpią eksperci od komunikacji, rozwoju biznesu, ekonomii oraz etykiety w biznesie. W poniedziałek dr Maciej Kawecki poprowadzi #steel_talk: „Już nie twórca, a stwórca” i odpowie na pytania: W jakim kierunku podąża dzisiaj świat gromadzenia danych, jaki wpływ ma na nas udostępnienie sztucznej inteligencji oraz czy chat GPT i inne równolegle powstające sztuczne inteligencje wpłyną na zanik niektórych zawodów?

Za to we wtorek zaplanowano wystąpienia „Sztuka etykiety biznesowej” oraz „Sztuka komunikacji w biznesie”. To pierwsze poprowadzi Anna Wilk, właścicielka GoClassy, trener etykiety biznesowej. Natomiast na drugi panel dyskusyjny zaproszono Krystiana Dudka – specjalistę od PR, właściciela Instytutu Publico, Adrianę Borucką – doradcę i trenerkę w zakresie komunikacji korporacyjnej oraz Katarzynę Anderkę – promotorkę zdrowia oraz certyfikowaną Business & Life Coach.

Historia stali w zasięgu ręki

Podczas kongresu pojawi się niepowtarzalna okazja zwiedzenia pierwszego w Polsce muzeum poświęconego dziedzictwu materialnemu i niematerialnemu hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej. W poniedziałek 18 września o godzinie 18:00 Muzeum Hutnictwa w Chorzowie będzie czekało na chętnych uczestników. Nie trzeba martwić się transportem – zapewnia go organizator. Chętni mogą zapisać się w tym miejscu.

Muzeum zlokalizowane jest w zrewaloryzowanym budynku historycznej siłowni z 1895 roku na terenie byłej Huty „Królewskiej"/„Kościuszko" w ścisłym centrum Chorzowa. Najstarsza część budynku, w którym funkcjonuje, została zbudowana w 1895 r., a pierwotnie znajdowała się tu elektrownia Huty „Królewskiej", która w latach 1898-1911 zapewniała zasilanie miastu.

To będzie pierwsze takie wydarzenie w Polsce skupiające branżę stalową i sektory z nią związane, od transportu i logistyki, po IT, finanse oraz handel.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja trwa, a liczba miejsc jest ograniczona - https://www.steelcongress.eu/

Organizatorem Kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która od ponad 30 lat podejmuje inicjatywy wpływające na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i zwiększenie ich innowacyjności.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon