„Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna” to trzecia część serii monograficznej monumentalnych realizacji sakralnych krakowskiego twórcy na ziemiach polskich. Pierwszy tom cyklu dotyczy Małopolski, a drugi Podlasia, Warmii i Mazur oraz Lublina.
- To bogato ilustrowane wydawnictwo omawia dzieła sztuki sakralnej jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku: ikony, ikonostasy, polichromie, aranżacje wnętrz i sprzęty liturgiczne – zarówno zrealizowane, jak i te już nie istniejące, lub zachowane wyłącznie w formie projektu – z terenu Górnego i Dolnego Śląska – podkreśla Agnieszka Woszczyńska z Muzeum Miejskiego w Tychach.
Historia powstania polichromii i wystroju kościoła Ducha Świętego w Tychach
Dzieła Jerzego Nowosielskiego zdobią wnętrza wielu śląskich świątyń. To m.in.: kościół rzymskokatolicki pw. Ducha Świętego w Tychach, katedra prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu czy cerkiew prawosławna pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a także muzeów w Chorzowie, Bytomiu, Katowicach, Opolu, Tychach i Częstochowie.
- Istotną częścią książki, poza opowieścią o losach i funkcjonowaniu obiektów, wyposażenia świątyń w Jeleniej Górze i Wrocławiu, jest historia powstawania i dokumentacja wielkiego, spójnego dzieła twórcy – polichromii i wystroju wnętrza kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach – dodaje Agnieszka Woszczyńska.
Za merytoryczną zawartość, dotyczącą aktualnego stanu badań nad sztuką Nowosielskiego, odpowiada Krystyna Czerni. Jest ona wnikliwą badaczką jego życia i twórczości oraz autorką biografii artysty „Nietoperz w świątyni”, która trafiła do finału Nagrody Literackiej Nike