Podczas wykładów nacisk został położony na trzy najważniejsze kwestie: cyfryzację, gospodarkę w obiegu zamkniętym oraz edukację i podnoszenie kwalifikacji przez pracowników i pracodawców. Każdy z paneli dotyczył skutecznych metodach pozyskiwania środków z funduszy unijnych. Porozmawialiśmy z Marcinem Tumanowem, ekspertem BCC ds. funduszy UE.
Co stanowi największą przeszkodę przy pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych?
Marcin Tumanów: Zależy od wielkości przedsiębiorstwa i tematu, który jest przedmiotem dofinansowania. Jeśli chodzi o wielkość przedsiębiorstwa, to główną przeszkodą jest brak myślenia o sobie w przyszłości, czyli strategii rozwoju przedsiębiorstwa.
A jak wygląda to wśród mniejszych biznesów?
Marcin Tumanów: Niestety małe firmy, tzw. mikroprzedsiębiorstwa, często nie mają czasu, przestrzeni i możliwości, aby skutecznie dyskutować o własnym rozwoju. Co oznacza, że jeśli nie mamy fundamentu i nie wiemy, dokąd zmierzamy, to wówczas trudno jest dobierać źródło finansowania i projekt.
Jeśli chodzi o tematykę to głównym problemem w przypadku badań
i rozwoju, czyli projektów generujących nowy produkt lub usługę
na rynek, jest kwestia bardzo złożonego procesu tworzenia wiedzy i
generowania przewag konkurencyjnych. Nad tym powinni pracować
wszyscy.
Pozytywny odbiór przez uczestników
- Zauważyliśmy, że od pewnego czasu w mieście pojawia się coraz więcej inicjatyw, które chcą skupić lokalnych przedsiębiorców; ułatwić nam kontakt między sobą, wprowadzając networking. Do tej pory w Zabrzu nie było za wiele takich okazji. A tutaj udało się nam porozmawiać z kilkoma ciekawymi osobami.- Aleksandra Komada, CEO Edu Bears.
- W tym roku nowa pani prezydent zorganizowała otwarte Forum Przedsiębiorców, a to są właśnie jedne z pierwszych spotkań z tej serii. Wiele osób chętnie przyszło tutaj nie tylko dowiedzieć się, jak rozpocząć działania z funduszami unijnymi, ale również spotkać się i poznać lokalny biznes. My uważamy, że warto współpracować, a nie zamykać się w bańce i dostrzegać jedynie czubek własnego nosa. Takie inicjatywy służą rozwojowi. - Diana Kubica, współwłaścicielka Edu Bears oraz właścicielka Clan City.
Gościem specjalnym była prezydentka Zabrza
Czy dzisiejsza obecność pani prezydent Zabrza to znak dla ludzi biznesu ze Śląska, że warto inwestować właśnie tutaj?
Agnieszka Rupniewska: Przez ostatnich 13 lat sama byłam przedsiębiorcą, w związku z tym doskonale rozumiem potrzeby, ale też oczekiwania tej grupy. Chcę bardzo jasno powiedzieć, że Zabrze jest i na pewno będzie miastem przyjaznym przedsiębiorcom.
Czy miasto aktywnie pozyskuje nowe inwestycje?
Agnieszka Rupniewska: Z całą pewnością tak. Natomiast jesteśmy właściwie na początku drogi. Okazuje się, że posiadanie pieniędzy – a najlepszym przykładem tego są moi poprzednicy - nie jest wszystkim. Jeżeli nie ma się pomysłu, to tak naprawdę trudno mówić o skutecznym lokowaniu środków. Między innymi dlatego to spotkanie. Celem jest wsparcie lokalnych przedsiębiorców.
Natomiast jeżeli chodzi o nowych
inwestorów, to mam nadzieję, że nasze miasto będzie stawiało na
nowe technologie. Myślę, że to jest bardzo istotne, biorąc pod
uwagę nasze położenie. Z jednej strony mamy Politechnikę Śląską,
z drugiej strony Śląski Uniwersytet Medyczny. To daje nam doskonałe
podstawy do tego, żeby ściągać do nas młodych przedsiębiorców.
Business Center Club razem z Urzędem Miasta Zabrze
- Jest to spotkanie, które organizujemy we współpracy z Urzędem Miasta Zabrze, z zabrzańskimi Przedsiębiorcami oraz z klubowiczami Business Center Club. Chcemy dostarczyć im wiedzę dotyczącą możliwości pozyskiwania środków na rozwój firmy z funduszy Unii Europejskiej KPO. Temat ważny, dlatego że na stole leży wiele pieniędzy z funduszy, które mogą służyć przedsiębiorcom. Natomiast do tego potrzebna jest wiedza oraz informacje, na co powinni oni zwrócić uwagę podczas procesu aplikowania – mówił Jacek Siatkowski, dyrektor Loży Katowickiej