W Narodowym Spisie Powszechnym z 2021 roku niemal 470 tys. osób zadeklarowało posługiwanie się językiem śląskim. W najbliższym czasie w Sejmie zostanie złożony projekt nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, uznający język śląski za regionalny. Prognozuje się, że nauka języka śląskiego w szkołach rozpocznie się we wrześniu 2025 roku i będzie ona odbywała podobnie jak nauka języka kaszubskiego.
Pałac w Miechowicach zaprasza na debatę, która odbędzie się w czwartek 25 stycznia o godz. 18:00. Podczas spotkania "O ślonskim we pałacu" uczestnicy porozmawiają o szansach i niepewnościach, które towarzyszą temu tematowi. Udział zapowiedzieli:
- Halina Bieda - senator RP, nauczycielka, polityk i działaczka samorządowa, była dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
- Izolda Czmok – Nowak - dziennikarka telewizyjna, radzionkowianka, która stworzyła i prowadzi od wielu lat program publicystyczny w TVP Katowice „Dej pozór”.
- Grzegorz Kulik – bytomianin, tłumacz i popularyzator języka śląskiego, laureat Nagrody im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt”.
- Gabriel Tobor - nauczyciel i samorządowiec, doktor nauk ekonomicznych, wieloletni burmistrz Radzionkowa, autor tłumaczenia „Nowy Testamynt po ślonsku”.
- Bożena Szmalec – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 27 w Bytomiu.
- Na spotkanie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, a także, szczególnie serdecznie, nauczycieli. Chęć uczestnictwa w spotkaniu prosimy zgłaszać za pośrednictwem formularza, wpisując w tytule "Debata o j. śląskim" - zachęcają organizatorzy.
Koszt udziału w spotkaniu - 2 zł (bilet wstępu do Pałacu).
Może Cię zainteresować:
W lutym ustawa o języku śląskim ma trafić na biurko prezydenta. „Taki zakładamy scenariusz”
Może Cię zainteresować: