O Tragedii Górnośląskiej w Przystanku Historia IPN Katowice. Dyskusja historyków i sesja naukowa

Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej, Sejm i Senat przegłosowały uchwałę w sprawie upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej. Rok, w którym przypada 80. jej rocznica, to czas, w którym Tragedia Górnośląska będzie tematem wielu wydarzeń. Zarówno upamiętniających ją, jak też upowszechniających wiedzę na jej temat. Dwa takie wydarzenia jeszcze w styczniu 2025 r. organizuje Oddział IPN w Katowicach.

W 2025 r. przypada 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej

„Tragedia Górnośląska - między historiografią a kulturą pamięci“

16 stycznia 2025 r., o godz. 17.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10 (III piętro) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach projektu „Czwartki z historią”. Wokół tematu „Tragedia Górnośląska - między historiografią a kulturą pamięci“ rozmawiać będą dr hab. Adam Dziurok, dr Sebastian Rosenbaum i dr Bogusław Tracz z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

„Rok 1945 na Górnym Śląsku. Część I Bilans »wyzwolenia«”

Z kolei 23 stycznia 2025 r., o godz. 13.00 w Przystanku Historia odbędzie się sesja naukowa „Rok 1945 na Górnym Śląsku. Część I Bilans »wyzwolenia«”.

Sesja ta będzie okazją do podsumowania wyników badań naukowych na temat skutków obecności Armii Czerwonej na Górnym Śląsku w 1945 roku. Zaprezentowana zostanie kwestia sowieckiego systemu komendantur i obozów, akcji aresztowań i deportacji, zbrodni i gwałtów dokonanych przez czerwonoarmistów, demontażu i rekwizycji oraz szacunku strat osobowych i materialnych w 1945 r. związanych z działaniami Armii Czerwonej. Podczas spotkania dr Dariusz Węgrzyn przedstawi swoją najnowszą publikację na temat deportacji Górnoślązaków do ZSRS. Druga cześć sesji „Rok 1945 na Górnym Śląsku”, pt. „Bilans »zniewolenia« (bilans represji władzy »ludowej«)“, zaplanowana została na 20 listopada 2025 r.

Pod Czas IPN Katowice z Mirosławem Węckim o Wojciechu Korfantym

Może Cię zainteresować:

Podcasty IPN Katowice na Spotify. Odcinków cyklu PodCzas przybywa, w najnowszym o Korfantym mówi dr Mirosław Węcki

Autor: Redakcja

20/04/2023

Ipn katowice wystawa

Może Cię zainteresować:

Zlikwidować IPN? Dajcie spokój. Za gry teczkami i toporną dekomunizację obwiniajcie polityków, a nie naukowców

Autor: Tomasz Borówka

17/11/2023

Nagroda dla Tomasza Borówki

Może Cię zainteresować:

Tomasz Borówka ze ŚLĄZAGA laureatem nagrody IPN Katowice Świadek Historii

Autor: Katarzyna Pachelska

10/12/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon