Ochrona przeciwsłoneczna w kosmetykach – czy naprawdę jest potrzebna?

W ostatnim czasie można zauważyć rosnącą świadomość dotyczącą fotostarzenia i profilaktyki nowotworów skóry. Na rynku dostępnych jest wiele kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne, które pozwalają chronić skórę przez cały rok. Zobacz, jak stosować je poprawnie!

Anelya okapova V69km Oy Z3 SU unsplash

Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna jest podstawą letniej pielęgnacji skóry. Jednak wiele osób nie wie, co oznaczają poszczególne symbole i liczby na kremach z filtrem, oraz jak prawidłowo używać takich kosmetyków. A właśnie od poprawnej aplikacji zależy ich efektywność. Jak zabezpieczyć swoją skórę przed słońcem?

Jaki SPF wybrać?

Wartością, która najczęściej pojawia się na opakowaniach kremów z filtrem, jest SPF, czyli sun protection factor. Jego wysokość oznacza poziom ochrony przeciwsłonecznej. Za najsłabsze filtry uważa się te oznaczone 6-10 SPF, dają one bardzo niską ochronę, a ich stosowanie latem może prowadzić do bolesnych poparzeń słonecznych. Średnią ochronę zapewniają kosmetyki posiadające SPF na poziomie 15 do 25. Choć jest to nieco wyższy faktor, to dla wielu osób, szczególnie o jaśniejszej karnacji, będzie to niewystarczająca ochrona.

Filtry oznaczone jako 30 do 50 SPF zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, również dla osób o jasnej skórze. SPF 50 jest też najpopularniejszym faktorem spotykanym w kremach do twarzy. Można też spotkać kosmetyki posiadające SPF 50+, które dają najwyższą dostępną ochronę.

Należy jednak pamiętać, że kosmetyki z filtrami trzeba replikować co dwie godziny, konieczne jest też nałożenie odpowiedniej ilości produktu – w innym przypadku poziom ochrony będzie niższy od deklarowanego na opakowaniu. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że żaden kosmetyk nie daje stuprocentowej ochrony przed słońcem.

Co oznacza UVA na opakowaniu kremu z filtrem?

Kolejnym symbolem, jaki można spotkać przeglądając kosmetyki przeciwsłoneczne, jest UVA w kółeczku. Takie oznaczenie można spotkać np. na fluidzie La Roche Posay Anthelios. Kosmetyki posiadające ten znak wykazują autentyczną ochronę na deklarowanym poziomie. Taki symbol oznacza, że kosmetyk skutecznie chroni przed promieniowaniem słonecznym.

Czy ochrona przeciwsłoneczna potrzebna jest tylko latem?

Szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe dociera do skóry o każdej porze roku. Oczywiście w pochmurny, jesienny dzień będzie go mniej, niż podczas słonecznego lata, jednak nawet taka ilość może przyspieszać fotostarzenie. Poparzenia słoneczne mogą pojawić się także zimą, kiedy promienie słoneczne są intensywnie odbijane przez śnieg – takiego zjawiska często doświadczają np. Narciarze. Dlatego lekki krem do twarzy z filtrem warto stosować przez cały rok.

Jakie są najczęstsze błędy podczas stosowania kremów z filtrem?

Nawet osoby, które stosują kremy z filtrem, często popełniają błędy, które znacznie zmniejszają skuteczność ochrony. To najpopularniejszych należy nakładanie zbyt małej ilości kosmetyku. Uważa się, że powinna ona wynosić 2mg/cm2 skóry istotna jest też replikacja co około dwie godziny, obowiązkowa szczególnie po kąpieli.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon