Od 10 listopada korekta rozkłady jazdy na kolei. Jak się zmieni się ruch pociągów

W niedzielę (10 listopada) po raz piąty w tym roku kolej wprowadzi poprawki do rozkładu jazdy pociągów. W naszym regionie ucieszą się pasażerowie podróżujący między Gliwicami, a Katowicami i Częstochową, na przesiadki muszą się przygotować jeżdżący linią lotniskową, natomiast korzystający z kolei w Beskidach powinni założyć sobie osobny kalendarz na notowanie wszystkich zmian fundowanych im przez kolej. Jednocześnie pasażerom radzimy nie przywiązywać się do tych zmian za bardzo, gdyż już za miesiąc, 15 grudnia, wejdzie w życie nowy roczny rozkłady jazdy.

fot Szymon Grochowski PKP PLK
Stacja Zawiercie

Na kolei jedyną pewną rzeczą jest zmiana

Korekta – tak kolejarze zwykli nazywać dokonywane co kilka miesięcy zmiany w rocznym rozkładzie jazdy. W najbliższą niedzielę wchodzi w życie piąta w tym roku taka właśnie korekta. Obowiązywać będzie krótko, bo zaledwie do 14 grudnia (dzień później wejdzie w życie nowy roczny rozkład jazdy, który oczywiście również będzie miał swoje korekty, żeby pasażerowie za bardzo się do niego nie przyzwyczaili).

Jak tłumaczą przedstawiciele Kolei Śląskich, wchodzące od niedzieli w życie zmiany wynikają przede wszystkim z kontynuacji dużych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych przez PKP PLK – przebudowy katowickiego węzła kolejowego oraz prowadzących do niego linii kolejowych.

Będą przesiadki na linii „lotniskowej”

Ucieszą się pasażerowie podróżujący między Gliwicami, a Katowicami i dalej do Częstochowy, gdyż pociągi regionalnego przewoźnika znów będą tu jeździć średnio co 25-30 minut, także późnym popołudniem. Wcześniej czasowo było to niemożliwe z powodu prac prowadzonych przez zarządcę infrastruktury na odcinku z Katowic do Chorzowa Batorego.

Mniej powodów do zadowolenia będą mieli pasażerowie na linii „lotniskowej”. Od 27 listopada do 2 grudnia pociągi kursujące na relacji Częstochowa – Zawiercie – Pyrzowice - Tarnowskie Góry nie będą mogły przejechać przez stację Zawiercie. Z konieczności więc składy jadące od strony Częstochowy zatrzymywać się będą w Zawierciu, tam trzeba będzie się przesiąść na autobus komunikacji zastępczej, który dowiezie pasażerów do przystanku Zawiercie Kądzielów (dotychczas nie był obsługiwany), gdzie ponownie wejdą do pociągu i będą mogli kontynuować jazdę.

Utrudnienia także dla jadących w Beskidy

Od najbliższego poniedziałku (12 listopada) do 24 listopada zastępcza komunikacja autobusowa będzie funkcjonować też na całym odcinku między Zwardoniem w Beskidzie Żywieckim, a Wilkowicami Bystrą. Po 24 listopada autobusy komunikacji zastępczej zostaną wycofane z obsługi odcinka Węgierska Górka – Zwardoń i będzie po można ponownie przejechać pociągiem. Na odcinku Wilkowice Bystra – Żywiec ZKA w dni robocze funkcjonować będzie natomiast do 13 grudnia.

Koleje Śląskie uprzedzają, że od 3 do 9 grudnia ze względu na prace prowadzone na odcinku Tychy – Czechowice-Dziedzice zostaną odwołane wybrane pociągi (z biletem KŚ możliwy będzie przejazd na pokładzie Pendolino z Katowic do Bielska-Białej pod warunkiem odbioru bezpłatnej miejscówki przed podróżą w kasie biletowej). Na roboty te muszą zwrócić uwagę podróżni na trasie z Katowic do Wisły Głębce. Za odwołane pociągi zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa w relacji Katowice – Czechowice-Dziedzice – Katowice z pominięciem przystanków pośrednich. W stacji Czechowice-Dziedzice na pasażerów będzie oczekiwał pociąg w kierunku Wisły Głębce.

Zaklady Alstom Chorzow 71

Może Cię zainteresować:

Od pustyni po zieloną wyspę. Chorzowskie zakłady Alstomu z pełnym portfelem zleceń świętują jubileusz

Autor: Michał Wroński

02/11/2024

Katowice Stacja PKP

Może Cię zainteresować:

Przed nami całe lata rozkopanych Katowic. W imię czego mamy to znosić? No dobra, oto sześć powodów

Autor: Michał Wroński

30/08/2024

Sosnowiec Srodula budowa przystanku PKP

Może Cię zainteresować:

Przebudowa linii kolejowej w Sosnowcu skomplikuje w nowym roku życie kierowcom

Autor: Michał Wroński

17/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon