Od polnej ścieżki do katowickiego Watykanu. Spacer ulicą Wita Stwosza

Ślązag zaprasza Was na kolejny spacer ulicami Katowic. Tym razem przemierzymy ulicę Wita Stwosza. Od jej początku na placu Karola Miarki poprzez... katowicki Watykan, aż po Biurowiec Wojewódzki i Szpital MSWiA.

Ulica Wita Stwosza w Katowicach zaczyna się na placu Miarki, ale stanowi część większego i to bardzo starego ciągu komunikacyjnego. Ciąg ten brał początek z miejsca dzisiejszego Rynku, skąd wybiegała na południe droga będąca obecnie ulicą św. Jana, następnie przechodząca w Kochanowskiego, tej zaś przedłużeniem jest właśnie Wita Stwosza.

Na przełomie XVIII i XIX wieku Wita Stwosza była zwykłą polną ścieżką, niewiele szerszą od alejek na placu Św. Jana Pawła II. Ciągnącego się obecnie właśnie wzdłuż Wita Stwosza.

Na rozpoczynającym się tutaj odcinku ulicy Wita Stwosza stanowi on główną oś tak zwanego Katowickiego Watykanu. Tak się nieoficjalnie nazywa samo serce Archidiecezji Katowickiej. Tu bowiem znajdują się tu liczne obiekty oraz instytucje związane z Kościołem.

Jest wśród nich przede wszystkim archikatedra Chrystusa Króla. Formalnie ma ona adres od ulicy Plebiscytowej, ale jej monumentalny gmach zajmuje cały kwartał ulic i ciągnie się również wzdłuż Wita Stwosza. Podobnie jest z Kurią Metropolitalną – z adresem od ulicy Jordana, ale i ona przylega jednym z boków do Wita Stwosza. Tak jak i jej rozległe ogrody.

W budynku Kurii mieszczą się tu też Muzeum Archidiecezjalne i Archiwum Archidiecezji, zaś powyżej ogrodów, przy ulicy ks. Czempiela mieści się Dom Księży Emerytów. Następnie przy Wita Stwosza ma siedzibę Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Z kolei po drugiej stronie ulicy Wita Stwosza mamy Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne, Drukarnię Archidiecezjalną, Księgarnię Świętego Jacka i siedziby kościelnych mediów. A tuż obok, przy Jordana, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego. Całości dopełniają pomniki, jak Jana Pawła II i kardynała Hlonda.

Przy ulicy Wita Stwosza znajduje się niemało budynków użyteczności publicznej. Wymieńmy tu Centrum Organizacji Pozarządowych pod numerem 7, Szpital MSWiA czy 24 kondygnacyjny Biurowiec Wojewódzki, w którym obecnie mieszczą się m.in. Prokuratura Okręgowa i Prokuratura Apelacyjna.

Ten ukończony w 1985 r. wieżowiec był wówczas jednym z najwyższych budynków w Katowicach i swoistą wizytówką nowoczesności miasta. Do dziś zresztą jego sylwetka z daleka rzuca się w oczy podróżującym przez Katowice autostradą A4. Witajcie w Katowicach, z ulicy Wita Stwosza!

Spacer po kato youtube 1920x1080 wyzwolenia

Może Cię zainteresować:

Spacer po placu Wyzwolenia na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach, czyli po nikiszowieckim Rynku

Autor: Katarzyna Pachelska

11/10/2024

Katowice noc jaroslaw lorenz 09

Może Cię zainteresować:

Katowicka archikatedra w objęciach nocy. Budowano ją przez prawie 30 lat. Zobaczcie zdjęcia Jarosława Lorenza

Autor: Katarzyna Pachelska

20/02/2024

Historyczny spacer ulicą Kościuszki

Może Cię zainteresować:

Najdłuższa w mieście. Spacer ulicą Kościuszki w Katowicach od dworca kolejowego na Wzgórze Beaty i dalej

Autor: Redakcja

25/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon