Od Sztolni Fryderyk do pomników przyrody. Poznaj dawne rozlewiska rzeki Dramy

Z czym kojarzy się rzeka Drama, której bieg zaczyna się w Reptach Śląskich? Są i tacy, którzy twierdzą, że to miejsce przypomina scenerię z... „Władcy Pierścieni”. No cóż, uprzedzając nieco – potrzeba będzie trochę wyobraźni, ale nadchodzący weekend to dobra okazja, by sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.

Dolina Dramy i jej sekrety

Rzeka Drama płynie przez nieco ponad 25 kilometrów województwa śląskiego. Ciekawostką wartą przytoczenia jest fakt, że w Starych Reptach (część miasta Tarnowskie Góry) do Dramy uchodzi woda z krasowego Źródła Młodości. Jej walory smakowe przyciągają okolicznych mieszkańców. Swoją wędrówkę Drama rozpoczyna nie gdzie indziej, lecz właśnie w Parku Repeckim.

- Historia parku sięga początku XIX w., gdy tereny te weszły w skład dóbr rodziny Henckel von Donnersmarck. Istniejący tu od średniowiecza las rodzina ta postanowiła przekształcić w park i stworzyć tu miejsce do polowań. W 1898 roku na terenie parku oddano do użytku okazały pałac. Wtedy też zmieniono charakter parku na styl angielski. W 1945 r. pałac został spalony, a w 1966 r. wysadzony przez władze komunistyczne - tłumaczą opiekunowie Sztolni Czarnego Pstrąga.

Pięknego pałacu już dzisiaj nie zobaczymy, w okolicy znajdziemy inne interesujące obiekty. Między innymi dwa szyby Sztolni Czarnego Pstrąga: Sylwester i Ewa. To właśnie w pierwszym z nich znajduje się początek dobrze znanej podziemnej trasy łodziami. Zwiedzanie Sztolni jest już możliwe. Co więcej, pojawiła się także nowa atrakcja - morsowanie.

Ruiny Szybu Adam, Brama Gwarków i zabytki UNESCO

Wody podziemne płyną korytarzami dalej, przekraczając granice Parku Repeckiego. Podążamy więc za nimi w kierunku zachodnim. Po drodze miniemy ruiny zabytkowego, dawnego szybu Adam. W odległości 600 merów od nich natkniemy się na charakterystyczną bramę zlokalizowaną nieco poniżej poziomu gruntu. To Brama Gwarków, a więc zakończenie Sztolni Głębokiej Fryderyk (której część nazywana jest Sztolnią Czarnego Pstrąga).

- To właśnie tu wody sztolniowe opuszczają podziemia i poprzez tzw. roznos (sztuczne koryto) wpływają kilkaset metrów dalej, do rzeki Dramy - wyjaśniają opiekunowie tarnogórskich zabytków UNESCO.

Drama uchodzi do Kłodnicy w Dzierżnie Dolnym, tuż za Kanałem Gliwickim. Rzeka Drama to idealne miejsce, by poznać ciekawe pomniki przyrody, przy okazji schładzając się w jej rozlewiskach. Miejsce to jest popularne wśród lokalnych turystów, o czym świadczy duże zainteresowanie podczas tegorocznego Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii "Kierunek GZM", o którym pisaliśmy tu. Już na kilkanaście dni przed nim nie było dostępnych biletów. Ale dolinę Dramy można odwiedzać na własną rękę każdego dnia. Gwarantujemy, że warto odkryć tę tajemniczą krainę.

Zabytkowa Kopalnia Srebra

Może Cię zainteresować:

Promocja na wejściówki do obiektów UNESCO w woj. śląskim. Ze zniżek można skorzystać też w restauracjach

Autor: Martyna Urban

20/07/2023

Tarnowskie Góry - Rynek

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry... z góry! Tak Miasto Gwarków wygląda jeszcze piękniej! Zobaczcie te świetne zdjęcia

Autor: Urszula Ważna

20/07/2023

Tarnowskie Góry, hałda popłuczkowa

Może Cię zainteresować:

Cud przemysłowej natury Śląska. Hałda, z którą może równać się tylko... słynna Ayers Rock w Australii

Autor: Redakcja

04/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon