Odcięty grotołaz w Jaskini Granicznej na Jurze. Z pomocą ruszyli ratownicy GOPR

W niedzielę 9 marca wieczorem, około godziny 18:35, Grupa Jurajska GOPR otrzymała zgłoszenie o uwięzionym grotołazie w Jaskini Granicznej na Jurze Południowej. Ratownicy natychmiast wyruszyli na miejsce zdarzenia.

Jak się okazało, w Jaskini Granicznej nastąpiło zawalenie zawalenie korytarza przed oderwaną skałę. W efekcie wąski przełaz do nowo odkrytych ciągów jaskini został zablokowany przez wantę, odcinając jednego z eksploratorów od wyjścia.

Nocna akcja ratownicza w jaskini

Dziesięciu ratowników Grupy Jurajskiej GOPR zeszło do wnętrza Jaskini Granicznej, podejmując intensywne działania, w tym mozolne rozkuwanie skały w trudnych, wąskich partiach jaskini, aby uwolnić osobę ratowaną. Po kilku godzinach trudnej pracy, około 0:35 w nocy, grotołaz przy wsparciu ratowników bezpiecznie opuścił jaskinię – cały i zdrowy.

W działaniach wzięło udział 30 ratowników GOPR, a na powierzchni współpracowały również zespoły Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, policji oraz Zespołu Ratownictwa Medycznego. Wsparcie tych jednostek było nieocenione, a współpraca wzorowa - oceniają ratownicy z Grupy Jurajskiej GOPR.

Jaskinia Graniczna. To tam utkwił grotołaz

Jaskinia Graniczna, znana także jako Jaskinia z Kominkiem, to pionowa jaskinia krasowa zlokalizowana w okolicach Racławic, w gminie Krzeszowice (woj. małopolskie), na południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to stosunkowo mało zbadany obiekt speleologiczny, który wyróżnia się swoją unikalną strukturą i potencjałem do odkryć paleontologicznych. Jednym z najbardziej interesujących elementów Jaskini Granicznej jest wysoki komin, ukryty za dużą wantą, która niemal całkowicie zasłania przejście. Komin ten ma około 10 metrów wysokości, a jego gładkie ściany sugerują możliwość dalszej eksploracji jaskini. Badania wykazały istnienie przewiewów oraz śladów obecności nietoperzy, co wskazuje na istnienie jeszcze nieodkrytych części jaskini. [źródło: feel-free.pl]

Jaskinia Graniczna, położona na Jurze Południowej, jest jednym z ciekawszych obiektów speleologicznych w Polsce. ZJaskinia ta jest częścią większego systemu jaskiniowego, który obejmuje również inne jaskinie.

Jaskinia Graniczna charakteryzuje się zróżnicowaną morfologią i jest atrakcyjnym celem dla miłośników speleologii. Jak czytamy w grupie Eksploracja jaskiń jury, zrzeszającej ich na Facebooku:

Jest meandrującym starym piętrem, nad którym rozwinięte są jeszcze starsze od niego. Utworzona jest w wapieniu skalistym, porozcinanym licznymi pionowymi szczelinami ciosowymi. Problemem jest to, że przebiega tuż pod powierzchnią, co czyni ją miejscami bardzo kruchą. W połączeniu z niezwykle silnym przewiewem sprawia że w zimie jest systematycznie rozsadzana przez mróz. Na szczęście mimo to zachowała się w zadowalającym stanie.



Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama