Rajd Śląska to obok Rajdu Polski największa motoryzacyjna impreza w kraju. Tegoroczna edycja awansowała także do mistrzostw Europy (FIA ERC), tym samym Rajd Śląska stał się jednym z ośmiu najważniejszych rajdów na Starym Kontynencie. W imprezie, która rozpocznie się już w najbliższy piątek, udział weźmie 220 zawodników z 13 krajów. Rywalizacja będzie się odgrywać na dystansie 180 kilometrów i potrwa aż 3 dni.
– Myślę, że wysiłki organizatorów Rajdu Śląska zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. To impreza, która zasługuje na to, by odbywać się w randze rundy mistrzostw Europy. Dzięki transmisjom na żywo z wszystkich odcinków specjalnych w kilkudziesięciu stacjach na całym świecie oraz w internecie mamy okazję promować region i miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dostaliśmy wielką szansę i pokażemy, że było warto zorganizować rundę FIA ERC na Śląsku – mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM na konferencji zapowiadającej Rajd Śląska.
Rajdówki za ponad milion złotych!
W rajdach samochodowych rywalizują załogi złożone z kierowcy i pilota. Do tegorocznej rywalizacji przystąpi 110 załóg, czyli 220 zawodników. W tej puli 37 duetów wyruszy w trasę samochodami z napędem na 4 koła - 22 z nich to rajdówki Rally2, czyli najszybsze i najbardziej zaawansowane konstrukcje dopuszczone do startów w mistrzostwach Europy. Rally2 posiadają stały napęd na 4 koła, 300 KM mocy, zawieszenie o imponującym skoku i sekwencyjną skrzynię biegów. Wrażenie robi także cena - rajdówki Rally2 kosztują ponad million złotych.
Poza nowoczesnymi pojazdami, na Rajdzie Śląska zobaczymy także samochody historyczne. Do wyścigu w tym roku zgłosiły się załogi poruszające się takimi pojazdami jak Subaru Impreza, Subaru Legacy, Porsche 911, Lancia Delta Integrale czy też… Trabant 601. Najstarszym pojazdem w stawce jest BMW 320i z 1979 roku, którym startują Piotr i Izabela Filipiak.
W ramach finałowej rundy mistrzostw Europy zmierzą się 33 duety, w tym 14 z Polski. Jeśli chodzi o zmagania w ramach krajowego czempionatu, to w stawce są 34 załogi. O zwycięstwo w klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) powalczy 13 załóg. Z kolei budowanymi m.in. w Polsce rajdówkami kategorii Rally3 pojedzie pięć duetów. Listę uczestników Rajdu Śląska uzupełnia 40 załóg zgłoszonych w ramach Rajdowych Mistrzostw Południa – cyklu rajdów okręgowych, krótszych niż rundy mistrzostw Polski czy Europy.
Finał Rajdowych Mistrzostw Europy
Rajd Śląska zwieńcza zmagania w ramach Rajdowych Mistrzostw Europy. Na mistrzostwa Starego Kontynentu składa się 8 rajdów w różnych europejskich krajach. Kalendarz tegorocznej odsłony mistrzostw Europy tworzyło osiem rund: Rajd Węgier, Rajd Wysp Kanaryjskich, Królewski Rajd Skandynawii, Rajd Estonii, Rajd di Roma Capitale, Rajd Barum, Rajd Ceredigion i kończący rywalizację Rajd Śląska.
– Pod Stadionem Śląskim będziemy nagradzać mistrzów Europy i mistrzów Polski. To pokazuje jaki progres zrobili organizatorzy Rajdu Śląska. Jestem dumny, że Stadion Śląski jest częścią czegoś wspaniałego. Ten rok jest dla nas fantastyczny. Rajd Śląska to już trzecia impreza rangi mistrzostw Europy, którą mamy przyjemność gościć w Kotle Czarownic. Zapraszamy do nas, bo właśnie pod Stadionem Śląskim będziecie mogli zobaczyć i poczuć, jak rajdy samochodowe wyglądają od kuchni – zachęca Adam Strzyżewski, dyrektor Stadionu Śląskiego, współorganizatora imprezy.
Tegoroczna edycja Rajdu Śląska to 180 kilometrów trasy podzielonej na odcinki. Wydarzenie swoim zasięgiem obejmie dużą część województwa - od Chorzowa, aż po położoną przy Cieszynie wieś Hażlach. Jak zapewniają organizatorzy "zawodnicy ścigają się wyłącznie na odcinkach specjalnych, czyli wyłączonych z normalnego ruchu i profesjonalnie zabezpieczonych, mało uczęszczanych fragmentach dróg. Między poszczególnymi odcinkami specjalnymi (tzw. oesami) załogi przemieszczają się drogami dojazdowymi – w otwartym ruchu, z poszanowaniem wszystkich przepisów prawa o ruchu drogowym".
Jak wygląda program Rajdu Śląska i gdzie możemy spodziewać się widoku szybkich samochodów?
Na pierwszy dzień Rajdu Śląska (11 października) zaplanowano dwa odcinki specjalne. Rano załogi wezmą udział w odcinku testowym i kwalifikacyjnym GZM, którego trasa prowadzi przez Zabrze Mikulczyce. Rywalizacja o zwycięstwo w śląskiej rundzie FIA ERC rozpocznie się w piątek wieczorem na ulicach w stolicy województwa. W ścisłym centrum Katowic odbędzie się uroczyste rozpoczęcie zawodów i rozegrany zostanie pierwszy odcinek specjalny.
Z kolei w sobotę, 12 października zawodnicy dwukrotnie zmierzą się na odcinkach w Jastrzębiu-Zdroju, Ochabach (gmina Skoczów) i gminie Jasienica. Sobotni etap zakończy się w Chorzowie, gdzie wytyczono odcinek specjalny z widowiskową beczką na trasie. Stadion Śląski będzie również gościł bazę rajdu i park serwisowy.
Na harmonogram niedzielnego, finałowego etapu Rajdu Śląska składają się odcinki specjalne Marklowice Górne (gmina Zebrzydowice i gmina Jastrzębie-Zdrój), Hażlach oraz próba województwo śląskie, która będzie ostatnim odcinkiem specjalnym rozegranym w tym sezonie mistrzostw Europy. Trasa odcinka specjalnego Województwo Śląskie wiedzie przez miejscowość Kiczyce. Każda z niedzielnych prób sportowych będzie pokonywana dwukrotnie.
Zawody zakończy ceremonia mety i rozdania pucharów na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Dokładny program możecie zobaczyć poniżej:
Piątek, 11 października
- 8:30 – 11:00 – odcinek testowy: GZM (Zabrze Mikulczyce, 3,05 km)
- 11:31 – odcinek kwalifikacyjny GZM (Zabrze Mikulczyce, 3,05 km)
- 13:00 – odcinek testowy GZM (Zabrze Mikulczyce, 3,05 km)
- 18:00 – uroczyste rozpoczęcie zawodów (ul. Dworcowa, Katowice)
- 20:05 – Odcinek specjalny (w skrócie OS) 1: Katowice (1,85 km)
Sobota, 12 października (7 odcinków specjalnych, łącznie 96,74 km)
- 7:20 – serwis A: 15 min (Stadion Śląski, Chorzów)
- 9:00 – OS 2: Jastrzębie Zdrój (17,04 km)
- 10:00 – OS 3: Ochaby (10,8 km)
- 11:00 – OS 4: Gmina Jasienica (19,78 km)
- 13:20 – serwis B: 30 min (Stadion Śląski, Chorzów)
- 15:15 – OS 5: Jastrzębie Zdrój (17,04 km)
- 16:15 – OS 6: Ochaby (10,8 km)
- 17:15 – OS 7: Gmina Jasienica (19,78 km)
- 19:30 – OS 8: Stadion Śląski (1,5 km)
- 19:50 – serwis C: 45 min (Stadion Śląski, Chorzów)
Niedziela, 13 października (7 odcinków specjalnych, łącznie 81,56 km)
- 7:20 – serwis D: 15 min (Stadion Śląski, Chorzów)
- 8:55 – OS 9: Marklowice Górne (11,46 km)
- 9:55 – OS 10: Hażlach (17,45 km)
- 11:05 – OS 11: Województwo Śląskie (Kiczyce, 11,87 km)
- 12:40 – strefa zmiany opon: 15 min (Carbonarium Moszczenica)
- 13:10 – OS 9: Marklowice Górne (11,46 km)
- 14:10 – OS 10: Hażlach (17,45 km)
- 16:05 – OS 11: Województwo Śląskie – Power Stage (Kiczyce, 11,87 km)
- 18:30 – zakończenie rajdu (Stadion Śląski, Chorzów)
Może Cię zainteresować:
Silesia Marathon na ulicach Katowic. Będą utrudnienia dla kierowców
Może Cię zainteresować: