Odnowiono zabytkową polichromię w kościele św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach. Jej twórcą był uczeń Jana Matejki

Zabytkowa polichromia w Mazańcowicach odzyskała dawny blask. W sprawnej rekonstrukcji pomogły m.in. archiwalne zdjęcia parafian. Dekoracja w kościele św. Marii Magdaleny powstała niemal sto lat temu, a jej głównym autorem był uczeń Jana Matejki.

Odnowiono zabytkową polichromię w Mazańcowicach

Zakończyły się prace przy konserwacji zabytkowej polichromii w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach (gmina Jasienica, powiat bielski). Malowidło zachowało się na ścianach i sklepieniach nawy oraz prezbiterium. Charakteryzuje się bogatą ornamentyką geometryczną i dekoracją roślinną. Utrzymane jest w stylu młodopolskiej szkoły krakowskiej, z dużym wpływem ornamentyki ludowej i secesyjnej.

- W prezbiterium znajdują się dwie duże sceny „Zwiastowanie” i „Przemienienie na Górze Tabor”, a na łuku tęczowym przedstawienia aniołków adorujących Agnus Dei. Natomiast na chórze podziwiać można przedstawiania związane z muzyką tj. centralnie umieszczoną postać anioła ze skrzypcami oraz flankujące go przedstawienia patronki organistów św. Cecylii i króla Dawida z harfą - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

W części centralnej poszczególnych przęseł sklepienia nawy znajdują się rozbudowane dekoracje ornamentalne. Najlepiej zachowały się realistycznie przedstawione główki aniołów. Po usunięciu wtórnych przemalowań wykonano rekonstrukcję nawiązującą do zachowanych warstw oryginalnych.

Prezbiterium po zakończeniu prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych. Fot. M. Dąbrowska
Prezbiterium po zakończeniu prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych. Fot. M. Dąbrowska

Anioły wśród ornamentów

Prace poprzedziły badania konserwatorskie stratygraficzne oraz kwerenda archiwalna. Dzięki analogiom do innych zachowanych malowideł oraz archiwalnym zdjęciom udostępnionym przez parafian, udało się zrekonstruować fragmenty dekoracji malarskiej ścian zamalowane w latach 70. XX w.

Ks. dr Szymon Tracz, diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej dodaje, że dzięki przeprowadzonym pracom dywanowe dekoracje - utworzone ze stylizowanych partii ornamentalnych pokrywających płaszczyzny ścian, charakterystyczne dla tego rodzaju polichromii - ponownie zajaśniały festiwalem barw i kolorów.

- Na tle błękitnego nieba rozpostartego na neogotyckim sklepieniu na nowo wirują wśród ornamentów uskrzydlone główki aniołków. Ponadto odczyszczono i usunięto późniejsze przemalowania na łuku tęczowym oraz wielobarwnych przedstawieniach w prezbiterium, gdzie ukazano Zwiastowanie NMP oraz Przemienienie Chrystusa, wzorowane na słynnej pracy watykańskiej Rafaela. Podobnie stało się na chórze, gdzie widnieją król Dawid, św. Cecylia i majestatyczny anioł - wylicza ks. dr Tracz, z wykształcenia historyk sztuki.

Przy okazji prac konserwatorskich przeprowadzono też remont instalacji elektrycznych i zmodernizowano oświetlenie. Wnętrze kościoła zyskało walory estetyczne, dzięki czemu lepiej prezentują się m.in. podświetlone stacje jerozolimskiej drogi krzyżowej. W tym roku planowane są jeszcze prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym. Kościół św. Marii Magdaleny jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach
Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach. Fot. Profil fb parafii

Twórcą polichromii uczeń Jana Matejki

Warto nadmienić, że dekoracja malarska w kościele św. Marii Magdaleny powstała w latach 1929-1934, w późnym okresie Młodej Polski. Stworzył ją zespół pod kierunkiem Adama Giebułtowskiego, artysty malarza i ucznia Jana Matejki.

Giebułtowski, przez większość życia związany z Oświęcimiem, jest autorem także innych polichromii zachowanych do dziś w obiektach sakralnych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. w Głębowicach, Porębie Wielkiej i Czańcu.

Kosciol w brzezinach slaskich

Może Cię zainteresować:

Renowacja zabytkowego kościoła w Brzezinach Śląskich. Komisja parafii wybrała wykonawcę

Autor: Szymon Karpe

11/06/2024

Niezwykle artefakty w trzyncu odkryto po 140 latach 1

Może Cię zainteresować:

Niezwykłe odkrycie w kościele w Trzyńcu. Po 140 latach znaleziono cenne dokumenty i fotografie

Autor: Szymon Karpe

22/05/2024

Polichromia odkrycie kosciol brenna 6

Może Cię zainteresować:

Niezwykłe odkrycie w zabytkowym kościele w Brennej. Za ołtarzem była schowana ponad 200-letnia polichromia. ,,To ogromna niespodzianka"

Autor: Szymon Karpe

25/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon