Historia goczałkowickich ogrodów sięga 1979 roku, kiedy to właściciel obiektu – Bronisław Kapias, na niezbyt wówczas dużym terenie, zaczął sadzić pierwsze rośliny. Powoli pojawiała się także ogrodowa architektura. Ta część, znajdująca się przy ul. Św. Anny 4, została nazwana Starymi Ogrodami. Stare Ogrody nie są już jednak rozwijane – w marcu 2019 roku zniszczyła je wichura i podjęto decyzję, że nie zostaną odbudowane. Co istotne, nadal można je zwiedzać – niemal wszystkie okazy znajdujące się w tej części ogrodów posiadają tabliczkę z nazwą łacińską i polską. Są tu między innymi altany, ogród japoński czy staw.
Rozwijane są za to stale Nowe Ogrody, które powstały w 2008 roku – na 4-hektarowym terenie przy ul. Zimowej 24, sąsiadującym ze Starymi Ogrodami. Jest tu też restauracja i Centrum Ogrodnicze. W ogrodach znajdują się ławeczki i altanki, jest też ścieżka edukacyjna. Wśród atrakcji Nowych Ogrodów wymienić można labirynt, ogrody – między innymi angielski, skandynawski, „Lato”, „Jesień”, „Zima”, wiejski, romantyczny. Jest też ogród sensoryczny. Są też tarasy widokowe, staw z altaną, wąwóz „Wiosna” czy wrzosowiska. Co ważne, ogrody są przygotowane tak, aby mogły poruszać się po nich osoby niepełnosprawne, a także rodzice z dziecięcymi wózkami.
Ogrody Kapias można zwiedzać bezpłatnie, zarówno indywidualnie, jak i w grupach zorganizowanych – z przewodnikiem, o każdej porze roku. Szacowany czas zwiedzania Starych Ogrodów to pół godziny, a Nowych – około dwóch godzin. Ogrody są udostępnione do zwiedzania w godzinach 10-19.
Może Cię zainteresować: