Zaprojektowane przez genialnego architekta Stanisława Niemczyka mikołowskie osiedle nad Jamną cieszy się zasłużoną sławą cudu architektury schyłku PRL. W trudnych czasach bankrutującego ustroju, śmierci architektury, niedoborów w budownictwie, Niemczyk odwrócił się od panującej w Polsce wielkiej płyty i – korzystając z prefabrykatów – stworzył magiczne miejsce, nawiązujące do klasycznych wzorców, w tym architektury miast hanzeatyckich, znanej z Bremy, Lubeki, Brugii, Rostocku czy Gdańska. Ale czy tylko?
Niemczyk, z upodobaniem realizujący się jako twórca architektury sakralnej, przeszczepił jej elementy także i tutaj. Podobnie jak elementy średniowiecznej sztuki fortyfikacyjnej. Wszystko to jakby składa się na subtelne nawiązania do całokształtu kultury i duchowości średniowiecza. W osiedlu nad Jamną zaszyfrowany jest specyficzny kod Niemczyka. Położenie i układ osiedla, użyte materiały budowlane, detale architektoniczne – wszystko to posiada nadane mu przez twórcę znaczenie. Czasami oczywiste dla historyka, kiedy indziej dla architekta, często zaś dla po prostu dla wrażliwego odbiorcy. Ten tajemny język architekta będziemy próbowali wspólnie, wraz z uczestnikami wycieczki, odczytać.
Przewodnikami wycieczek po osiedlu stanowiącym ten istny cud architektury, będą Tomasz Borówka, dziennikarz naszego portalu i historyk oraz Magdalena Kaiser, architektka z biura architektonicznego GIGAarchitekci z Mikołowa.
W sobotę 1 lipca odbędą się dwie wycieczki po osiedlu nad Jamną – pierwsza o godzinie 10.30, druga o 12.00. Zbiórka pod biurem GIGAarchitekci przy ul. Waryńskiego 24 w Mikołowie. Aby wziąć udział, należy wysłać maila na adres: t.borowka@slazag.pl. Są jeszcze ostatnie miejsca. Zapraszamy!
Może Cię zainteresować:
Kierunek GZM. Zapisujcie się na wycieczki, bo miejsc jest coraz mniej. Gdzie warto się wybrać?
Może Cię zainteresować: