Ostatnie miejsca na wycieczki Ślązaga w ramach Święta Metropolii - Kierunek GZM: po Cmentarzu Hutniczym w Gliwicach i po Katowicach śladami Żydów

Festiwal mikrowypraw w ramach Święta Metropolii - Kierunek GZM odbędzie się od 28 do 30 czerwca 2024 r. Wśród ponad 170 wycieczek jest też pięć organizowanych przez naszą redakcję. Na trzy z nich już dawno zabrakło miejsc, ale zostały ostatnie na dwie: po Cmentarzu Hutniczym w Gliwicach i po Katowicach śladami katowickich Żydów. Poniżej informacja, jak się na nie zapisać.

Cmentarz hutniczy gliwice

Kierunek GZM, czyli festiwal mikrowypraw pod egidą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Kierunek GZM to nie tylko festiwal mikrowycieczek, ale też Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Odbędzie się od 28 do 30 czerwca 2024 r.

- To także nasz sposób na świętowanie 7. urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM. - GZM to 41 miast i gmin, z których każde ma własną, wyjątkową tożsamość. Sieciujemy gminy w tych obszarach, które tego wymagają, w których możemy osiągnąć dzięki temu wartość dodaną. Równolegle staramy się wspierać je w umacnianiu tożsamości i dzieleniu się nią. Kierunek GZM jest tego najlepszym przykładem – dodaje Karolczak.

To już trzecia edycja święta Kierunek GZM, które od początku stawia na mikroturystykę. W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Sporo uwagi przewodnicy poświęcą architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT (tu oczywiście kłania się ŚLĄZAG!).

Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem a nawet…. balonem i windą paciorkową.

Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Poznamy lepiej centrum GZM i jej obrzeża, centra miast i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne. Na większość z nich konieczna jest rezerwacja. Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji są dostępne na stronie kierunekgzm.pl

Ślązag organizuje 5 wycieczek. Na dwie z nich zostały miejsca. Przedstawiamy je poniżej.

Wycieczka Ślązaga po Cmentarzu Hutniczym w Gliwicach

Cmentarz Hutniczy nadal jest miejscem mało znanym, mimo, że spoczywa na nim wiele osób, które przyczyniły się do rozwoju miasta w XIX wieku. Wiele z tych osób działało również w miejscowościach ościennych. Stopień jego dewastacji był zatrważający – o urodzie tego miejsca stanowiły piękne żeliwne nagrobki, dzieło tutejszej odlewni – wszystkie (poza nagrobkiem Baildona, który „zabezpieczono” na terenie GZUT-u) padły łupem złomiarzy. Podczas wycieczki przewodniczka Małgorzara Malanowicz zaprezentuje nieliczne odnalezione podczas prac porządkowych artefakty.

Cmentarz hutniczy, Gliwice i opowieści o ojcach przemysłu – wycieczkę poprowadzi Małgorzata Malanowicz, niedziela 30 czerwca, godz. 10

Wycieczka Ślązaga po Katowicach śladami katowickich Żydów

Wycieczka przebiega śladami katowickich Żydów, ich miejsc pracy, zamieszkania lub w inny sposób związanych z nimi. Istotą będzie pokazywanie historii Żydów poprzez życiorysy konkretnych osób. Wycieczkę poprowadzi od placu Wolności Piotr Fuglewicz, który jest współautorem trzech tomów "Spacerownika po Katowicach" oraz książki "Cokoły przechodnie", opisującej między innym historie śląskich Żydów.

Spacer po Katowicach śladami katowickich Żydów – poprowadzi go Piotr Fuglewicz, niedziela 30 czerwca, godz. 11

Zasady zapisów na nasze wycieczki

Aby zapisać się na daną wycieczkę (siebie i maksymalnie 2 inne osoby), należy wysłać do nas na adres redakcja@slazag.pl maila z tytułem (w zależności, na którą wycieczkę chcecie się zapisać):

  • Wycieczka nr 3 (Cmentarz Hutniczy, Gliwice)
  • Wycieczka nr 5 (śladami katowickich Żydów, Katowice)

W mailu prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz liczby zgłaszanych osób.
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy". Osoby, które zmieszczą się w limicie, dostaną od nas maila zwrotnego z informacjami organizacyjnymi.


Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Cmentarz Hutniczy

Może Cię zainteresować:

Prawdziwy Panteon Górnośląski znajduje się w Gliwicach. Co dalej z Cmentarzem Hutniczym?

Autor: Patryk Osadnik

13/11/2023

Troplowitz oskar i jego krem nivea

Może Cię zainteresować:

Piotra Fuglewicza osobisty Panteon Górnośląski. Książka „Cokoły przechodnie” to też jego matura ze Śląska

Autor: Katarzyna Pachelska

16/09/2022

Teresa ebis bies bytomski 01 1

Może Cię zainteresować:

Teresa Ebis, znana jako Bies Bytomski. Nasza przewodniczka w ramach akcji Kierunek GZM

Autor: Katarzyna Pachelska

16/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon