Oszuści chcą skorzystać z 14. emerytury. ZUS nie potrzebuje żadnych wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu i proponują „załatwienie” 14. emerytury. Dlatego też ZUS przypomina, że świadczenie to jest wypłacane z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków.

mat. ZUS
Babcia i dziadek

25 sierpnia 2022 r. ZUS rozpocznie wypłatę 14. emerytury. Najszybciej świadczenie to otrzymają uprawnieni do tego emeryci i renciści z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych. Kolejne terminy wypłaty 14-tki to 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Wypłaty od sierpnia do października

We wrześniu 14-tkę mają otrzymać też osoby pobierające świadczenia w systemie mundurowym oraz pobierające z ZUS zasiłki i świadczenia przedemerytalne. Najpóźniej, bo w październiku, 14-tą emeryturę otrzymają osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc.

Zbliżający się termin wypłaty 14-tej emerytury uaktywnił oszustów, którzy podają się za pracowników ZUS-u i proponują „załatwienie” 14. emerytury. Dlatego też ZUS przypomina: świadczenie jest wypłacane z urzędu, nie trzeba składać żadnych wniosków.

- Gdy tylko pojawiają się informacje o nowych świadczeniach od razu uaktywniają się oszuści, którzy oferują pomoc przy otrzymaniu pieniędzy, czy też podszywają się pod pracownika ZUS, by wzbudzić zaufanie i tym samym uzyskać dostęp do ważnych informacji, czy nawet do mieszkania, by następnie okraść seniora – ostrzega Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Nie trzeba składać żadnych pism czy dokumentów

ZUS podkreśla, że związku z wypłatą 14. emerytury nie trzeba składać żadnych pism, formularzy czy wniosków. Świadczenie to ZUS będzie wypłacał z urzędu.

- Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach i nie proponują płatnych usług. Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych, od razu powinna być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości to rozsądne będzie powiadomienie policji i najbliższej placówki ZUS – podkreśla rzeczniczka.

ZUS przypomina, że co do zasady jego przedstawiciele nie odwiedzają klientów w domach lub w miejscu pracy, a jedynym wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin, pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową, bądź też z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie.

Paszport Ukrainy

Może Cię zainteresować:

Przybywa cudzoziemców w śląskim firmach. Coraz więcej zakłada też własne biznesy

Autor: Michał Wroński

10/08/2022

Uczeń

Może Cię zainteresować:

ZUS rozpoczął wypłatę szkolnych wyprawek 300+. I przypomina rodzicom o terminach

Autor: Michał Wroński

09/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon