Darek Zalega (rocznik 1974) to śląsko-polski historyk, publicysta, filmowiec, pisarz, restaurator, a także animator wydarzeń kulturalnych, deklarujący narodowość zarówno śląską, jak i polską. Jego teksty możecie czytać także na Ślązagu. A na Facebooku prowadzi stronę „Zbuntowany Śląsk”, na której zamieszcza krótkie notatki poświęcone ludowej historii Górnego Śląska.
W roku 2019 opublikowana została pierwsza książka Darka – „Śląsk zbuntowany”, która otrzymała nominację do Nagrody Historycznej „polityki”. To historia Ślązaków, których los rozrzucił po całym świecie. W 2021 r. ukazała się jego druga książka „Bez Pana i Plebana. 111 gawęd z ludowej historii Śląska”. Teraz wydana została kolejna, „Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska”. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).
– Chachar to ktoś z dołów społecznych. Ktoś, kto nie mieści się w ustalonych normach. Ktoś, kto je przekracza. Słowem, ktoś podejrzany. Czy ludowa historia Górnego Śląska może opowiadać o kimś innym niż on? Kto będzie bohaterem opowieści, która wychodzi poza grzeczne, ugładzone i krzepiące obrazki? Ino chachar. Motłoch, plebs, tłuszcza, dziady... Wsioki i robole. A naprzeciw byli ci panowie, po których zostały piękne pałace, albo chociaż ich ruiny – pisze Darek Zalega we wstępie do swojej książki „Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska”.
Czym jest owa historia ludowa? W książce Zalegi ludowa historia Górnego Śląska dotyczy różnych form wychodzenia „ludu” – przede wszystkim chłopów i robotników, spod dominacji „panów, kleru i władz państwowych”. Ta dominacja objawiała się w różnych sferach życia codziennego, podobnie jak „wszelkie próby narzucenia sposobów myślenia i postrzegania świata, które sprawiały, że warstwy ludowe godziły się ze swoim losem”.
– W tej książce piszę o tym, co dotychczas znajdowało się na marginesach prac poświęconych historii Górnego Śląska. Bez prób teoretyzowania, ale jednak ze szczyptą refleksji. Skupiam się na tym, co konkretne, uchwytne i możliwe do potwierdzenia w źródłach (...). Nie interesują mnie tylko suche liczby, lecz zdarzenia i ludzie, którzy się za nimi kryją. Odnalezione w źródłach mikrohistorie, w których jak w soczewce odbijają się zmiany znane z „Wielkiej Historii” opisywanej w podręcznikach i akademickich monografiach – wyjaśnia Zalega.
„Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska” to książka, która prowadzi nas po nieznanych szerzej rozdziałach górnośląskiej historii, ukazując nie tylko ciężkie życie i trud pracy zepchniętych na margines „chacharów”, ale również ich walkę o społeczną sprawiedliwość, która prowadziła do istotnych przemian. Polecamy!
Może Cię zainteresować: