Oto historia Górnego Śląska, której nie znacie. Historia dotąd zepchnięta na margines. Została stworzona przez... „chacharów”

Włóczęgi, powsinogi, łobuzy, pijaki. Jednym słowem: chachary. Ludzie, którzy byli częścią historii Górnego Śląska, tworzyli ją, ale jednocześnie zostali zepchnięci na jej margines. Aż do teraz. Ten obraz zmienia bowiem książka Dariusza Zalegi „Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska”.

Dariusz Zalega

Darek Zalega (rocznik 1974) to śląsko-polski historyk, publicysta, filmowiec, pisarz, restaurator, a także animator wydarzeń kulturalnych, deklarujący narodowość zarówno śląską, jak i polską. Jego teksty możecie czytać także na Ślązagu. A na Facebooku prowadzi stronę „Zbuntowany Śląsk”, na której zamieszcza krótkie notatki poświęcone ludowej historii Górnego Śląska.

W roku 2019 opublikowana została pierwsza książka Darka – „Śląsk zbuntowany”, która otrzymała nominację do Nagrody Historycznej „polityki”. To historia Ślązaków, których los rozrzucił po całym świecie. W 2021 r. ukazała się jego druga książka „Bez Pana i Plebana. 111 gawęd z ludowej historii Śląska”. Teraz wydana została kolejna, „Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska”. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

– Chachar to ktoś z dołów społecznych. Ktoś, kto nie mieści się w ustalonych normach. Ktoś, kto je przekracza. Słowem, ktoś podejrzany. Czy ludowa historia Górnego Śląska może opowiadać o kimś innym niż on? Kto będzie bohaterem opowieści, która wychodzi poza grzeczne, ugładzone i krzepiące obrazki? Ino chachar. Motłoch, plebs, tłuszcza, dziady... Wsioki i robole. A naprzeciw byli ci panowie, po których zostały piękne pałace, albo chociaż ich ruiny – pisze Darek Zalega we wstępie do swojej książki „Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska”.
"Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska" Dariusza Zalegi.
"Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska" Dariusza Zalegi.

Czym jest owa historia ludowa? W książce Zalegi ludowa historia Górnego Śląska dotyczy różnych form wychodzenia „ludu” – przede wszystkim chłopów i robotników, spod dominacji „panów, kleru i władz państwowych”. Ta dominacja objawiała się w różnych sferach życia codziennego, podobnie jak „wszelkie próby narzucenia sposobów myślenia i postrzegania świata, które sprawiały, że warstwy ludowe godziły się ze swoim losem”.

– W tej książce piszę o tym, co dotychczas znajdowało się na marginesach prac poświęconych historii Górnego Śląska. Bez prób teoretyzowania, ale jednak ze szczyptą refleksji. Skupiam się na tym, co konkretne, uchwytne i możliwe do potwierdzenia w źródłach (...). Nie interesują mnie tylko suche liczby, lecz zdarzenia i ludzie, którzy się za nimi kryją. Odnalezione w źródłach mikrohistorie, w których jak w soczewce odbijają się zmiany znane z „Wielkiej Historii” opisywanej w podręcznikach i akademickich monografiach – wyjaśnia Zalega.
Dariusz Zalega. Fot. Krzysztof Żuczkowski

„Chachary. Ludowa historia Górnego Śląska” to książka, która prowadzi nas po nieznanych szerzej rozdziałach górnośląskiej historii, ukazując nie tylko ciężkie życie i trud pracy zepchniętych na margines „chacharów”, ale również ich walkę o społeczną sprawiedliwość, która prowadziła do istotnych przemian. Polecamy!

Kopalnia i koksownia Gliwice

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: W Zagłębiu próbowano budować Nowy Śląsk. Płace po drugiej stronie Brynicy były o połowę niższe

Autor: Dariusz Zalega

18/02/2024

Perła

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Największy strajk w śląskiej kopalni. Z tej historii Kutz czerpał garściami

Autor: Dariusz Zalega

27/01/2024

Gornik w 1930 roku

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: O czym marzyli śląscy górnicy sto lat temu? „Strzelić jednego i nie oglądać paszczy szybu"

Autor: Dariusz Zalega

05/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon