Oni będą kiedyś budować nasze miasta. 6 najlepszych śląskich architektów urodzonych w latach 90.

Śląska Szkoła Architektury to pojęcie, które wykształciło się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Nie wzięło się z niczego - wystarczy spojrzeć na listę polskich budynków nagradzanych w międzynarodowych konkursach architektonicznych, by okazało się że niemal połowa pochodzi z naszego regionu. I autorzy nagradzanych projektów również pochodzą stąd. Czas ich przedstawić.

Architekci 169

Kiedy mówimy o Śląskiej Szkole Architektury, na myśl przychodzą nazwiska takie jak Robert Konieczny czy Przemo Łukasik, a więc projektantów, którzy rozpoczynali swoje studia w latach 90-tych. W Polsce nie było jeszcze wtedy ogólnodostępnego Internetu, a w Bibliotece Akademickiej można było znaleźć zaledwie pojedyncze egzemplarze zagranicznych magazynów architektonicznych. Niczym najcenniejsze okazy, przekazywane były z rąk do rąk i krążyły po akademikach. Tym większego docenienia wymaga zatem sukces Roberta Koniecznego, którego międzynarodowi krytycy stawiają w jednym rzędzie z najlepszymi architektami na świecie.

Dziś sytuacja uległa zmianie i młodzi architekci mają dostęp do zupełnie innej wiedzy niż ich poprzednicy jeszcze kilka lat wcześniej. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć i mamy komplet informacji o najnowszych trendach w światowej architekturze. Co więcej, dzięki organizowanym na Śląsku cyklom wykładów, takim jak „Mistrzowie Architektury SARP”, młodzi projektanci mają możliwość osobistego spotkania z czołowymi architektami z różnych stron świata, którzy opowiadają o rzeczach daleko wykraczających poza wiedzę dostępną z uczelni.

Te nowe możliwości splatają się z epoką narastających problemów środowiskowych, które coraz bardziej wpływają na metody projektowania i budowania. W imię myśli Einsteina, problemów tych, nie rozwiążemy używając tego samego schematu, którym posługiwaliśmy się, tworząc je. Dokąd więc poprowadzi nas ewolucja architektury? Już wkrótce możemy się o tym przekonać za sprawą młodych architektów, którzy dziś pracują w największych biurach projektowych naszego regionu.

Poznajmy sylwetki osób urodzonych w latach 90-tych, których studia przypadły już na epokę pełnego dostępu do Internetu, nowych technologii i innych dobrodziejstw współczesności. To oni mogą wkrótce decydować o przestrzeniach, w których żyjemy, kontynuując dobre tradycje Śląskiej Szkoły Architektury.

Architekci 169

Aleksandra Kozłowska (ur. 1993) - Robert Konieczny KWK Promes

Aleksandra Kozłowska - KWK Promes Robert Konieczny

Aleksandra Kozłowska jest architektką związaną z pracownią KWK Promes. Tym co fascynuje ją najbardziej są jednak indywidualne wyzwania w postaci konkursów architektonicznych. Jeszcze przed ukończeniem studiów zdobyła Grand Prix konkursu KOŁO 2018 na projekt toalety publicznej w Słupsku, a także wyróżnienia w międzynarodowych konkursach Young Architects Competition, czy ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Projekty Aleksandry Kozłowskiej doceniane są między innymi za jej wrażliwe podejście do zagadnień społecznych i ekologicznych oraz budowaniem relacji na linii architektura - natura - człowiek. Wynika to po części z jej pochodzenia. Zanim ścieżki kariery sprowadziły ja na Śląsk, Aleksandra Kozłowska wychowywała się na mazowieckiej wsi. Wtedy ukształtowało się w niej poszanowanie dla otaczającej natury oraz wzbudziła się potrzeba czerpania z naturalnego krajobrazu. Cechuje ją architektura mocno osadzona w kontekście, wrażliwa na szerokie spektrum uwarunkowań oraz szanująca dorobek kulturowy pokoleń.

Poza wartością estetyczną, Aleksandra Kozłowska stara się nadawać swoim projektom głębszą wartość edukacyjną. Wierzy, że odpowiednia edukacja jest podstawowym narzędziem do budowy świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Z tego powodu została członkinią Stowarzyszenia im. Stanisława Wyspiańskiego, którego jednym z celów jest budowa kapitału społecznego oraz poprawa jakości edukacji młodzieży.

Jan Wichrowski (ur. 1992) - Medusa Group

Jan Wichrowski - Medusa Group

Jan Wichrowski to rodowity Bytomianin, który już od młodych lat żyje ze świadomością skali i złożoności problemów wynikających z deindustrializacji. To właśnie fascynacja poprzemysłową architekturą Śląska była jednym z głównych czynników, które zmotywowały go do podjęcia studiów na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Jeszcze w trakcie studiów dołączył do zespołu pracowni architektonicznej Medusa Group, która poprzez liczne interwencje stara się zwracać uwagę na postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska i możliwości jego ponownego wykorzystania. Jedną z takich interwencji, którą Jan Wichrowski koordynował był projekt "Latarnia Bytom". Jej główną ideą było zwrócenie uwagi na podupadający obiekt Elektrociepłowni Szombierki, stanowiący jeden z najważniejszych zabytków techniki, nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Snop światła wypuszczony z wnętrza zabytkowego komina elektrociepłowni miał stanowić sygnał ostrzegawczy, przypominający i prowokujący dyskusję na temat rehabilitacji tzw. „Katedry Industrialu” jak i innych podupadających obiektów o przemysłowym rodowodzie.

To doświadczenie skłoniło Jana Wichrowskiego do zaangażowania się w rozwój organizacji ASID. Ta inicjatywa zapoczątkowana przez grupę znajomych z Bytomia ma na celu udostępnianie opuszczonych przestrzeni ludziom w formie wydarzeń muzycznych.

Dzięki działaniom ASID, udało się na kilka chwili przywrócić życie w opuszczonych lokacjach, takich jak bytomski szyb "Krystyna" czy pomieszczenia sortowni starej poczty w Bytomiu. Udowodniło to, że na pozór niemożliwe do zagospodarowania miejsca da się wykorzystać bez konieczności angażowania większych nakładów finansowych.

Jan Wichrowski liczy, że jego niewielkie interwencje przyczynią się do zaistnienia na nowo postindustrialnego dziedzictwa w świadomości szerszej społeczności oraz władz. Być może, dzięki jego działaniom, pozostałości po starych fabrykach i zakładach będą w przyszłości postrzegane nie jako problem z którym przyszło się nam borykać lecz jako wspaniała szansa do wykorzystania.

Anita Maria Majowska (ur. 1992) - Frantagroup Architects

Anita Mara Majowska - Frantagroup Architects

Anita Maria Majowska pochodzi ze śląskiej rodziny, która po II Wojnie Światowej wyemigrowała za naszą zachodnią granicę. Urodziła się w Gross-Umstadt, malowniczej miejscowości regionu Hesja i właśnie tam spędziła większość swojego życia. Studia architektoniczne oraz pierwsza praca podjęta w pracowni Waechter+ Waechter Architekten wykształciły jej styl projektowania, którego fundamentem jest minimalizm, powściągliwość estetyczna oraz uważność na poziomie najdrobniejszych detali.

Po kilku latach nabywania praktyki, Anita podjęła decyzję o powrocie na Śląsk, z którego pochodzi kilka pokoleń jej przodków. Pomimo wielu możliwości, które oferuje Zachód, postanowiła współtworzyć i kreować nowe oblicze naszego regionu. Związała się z pracownią Frantagroup Architects, gdzie ma okazję realizować projekty śmiało wychodzące naprzeciw potrzebom najbardziej wymagających inwestorów. Ponadto, spełnia się zawodowo projektując również wnętrza i meble, a także zajmując się identyfikacją wizualną i szeroko pojętym designem.

Karolina Szczygieł (ur. 1993) - Konior Studio

Karolina Szczygieł - Konior Studio

Karolina Szczygieł to absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, związana obecnie z katowicką pracownią Konior Studio.

Uważa, że niezależnie od wykształcenia zawodowego oraz wiedzy technicznej, ogromne znaczenie dla architekta ma jego ciekawość oraz umiejętność obserwacji otaczającego nas świata. Na miasto patrzy jako na miejsce wydarzeń, dla których architektura powinna stanowić odpowiednią scenografię. Podkreśla, że uważny kontakt z przestrzenią miejską jest podstawą, by do procesu projektowania podchodzić z wyczuciem i smakiem.

Przed dołączeniem do Konior Studio, Karolina Szczygieł zdobywała doświadczenie w międzynarodowych biurach w Holandii i Danii, gdzie nauczyła się dostrzegania unikalnej estetyki miejsc, w których żyje i tworzy.

Wśród jej projektów nie brakuje zarówno prostej i funkcjonalnej zabudowy mieszkaniowej, jak i awangardowych założeń oraz teoretycznych rozważań na temat możliwych kierunków rozwoju miast i architektury.

Łukasz Krasuski (ur. 1990) - MAŁECCY biuro projektowe

Łukasz Krasuski - Małeccy Biuro Projektowe

Łukasz Krasuski architektem został trochę przez przypadek. W drugiej klasie liceum zapisał się na kurs rysunku, który był wymagany by dostać się na wymarzone studia z grafiki komputerowej. Tak się złożyło, że ten sam kurs był jednocześnie kursem przygotowawczym do egzaminu na studia architektoniczne. Wtedy odkrył w sobie fascynację architekturą i zdecydował, że zamiast grafikiem komputerowym, zostanie jednak architektem.

Szybko okazało się, że był to trafiony wybór, bo już na studiach zdobywał nagrody w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Otrzymał wyróżnienie między innymi za projekt centrum akademicko sportowego w Buenos Aires, a także za projekt kina ulicznego Event Frame w Londynie.

Od 2013 roku Łukasz Krasuski związany jest z pracownią MAŁECCY biuro projektowe, gdzie współpracował przy takich projektach jak kompleks biurowy Face 2 Face w Katowicach czy Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej.

Podczas swojej kariery projektowej, skupia się na poszerzaniu swojej wiedzy w zakresie zrównoważonego i ekologicznego budownictwa. Zaowocowało to wyróżnieniem w ostatniej edycji konkursu KOŁO 2021 na projekt toalety publicznej w Tatrach, gdzie Łukasz zdobył nagrodę specjalną za projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju.

Jadwiga Małecka-Fick (ur. 1998) - MAŁECCY biuro projektowe

Jadwiga Małecka-Fick - Małeccy Biuro Projektowe

Jadwiga Małecka-Fick to najmłodsza architektka w tym zestawieniu, jednak doświadczenia może jej pozazdrościć wielu starszych kolegów. Mimo, że jest dopiero na V roku studiów, ma już za sobą praktyki w pracowniach takich jak BAAS Arquitectura w Barcelonie czy WXCA w Warszawie. Może się również pochwalić prezentacją projektu na międzynarodowej konferencji „BAMP! - Building with Paper Conference 2019”.

Poza architekturą, Jadwiga aktywnie angażuje się w wiele innych przedsięwzięć, doskonale odnajdując się w roli kierownika zespołu i organizatora. Jest członkiem uczelnianego samorządu, a także współorganizatorem międzynarodowych konkursów architektonicznych, takich jak The Design Educates Award (DEAward) oraz Architecture That Reacts. Ma również na koncie wiele artykułów publikowanych w branżowych czasopismach.
Projekty Jadwigi Małeckiej-Fick charakteryzuje wykorzystanie wiedzy z dziedziny fizyczno-biologicznej. Wynika to z faktu, że młoda śląska architektka działa jest członkiem interdyscyplinarnych zespołów, co sprawia że jej projekty mają wykorzystanie medyczne. Obecnie, w gronie studentów i naukowców w ramach Project Based Learning (PBL), przygotowuje projekt związany z architekturą kosmiczną.

Architekci 169

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon