Takiego le château nie powstydziłby się żaden francuski markiz. Tymczasem pałac stoi 1500 kilometrów od Paryża, w Świerklańcu (powiat tarnogórski), a wybudował go na początku XX wieku śląski arystokrata i przemysłowiec hrabia Guido Henckel von Donnersmarck. Pałac powstał z myślą o jednym, acz bardzo ważnym, lokatorze. Wybudowano go dla samego cesarza niemieckiego Wilhelma II, ostatniego króla Prus, który lubił wpaść raz na jakiś czas do tutejszych lasów na polowanie.
Porównania z posiadłościami nad Loarą są jak najbardziej na miejscu, bo Pałac Kawalera (niem. Kavaliershaus) zaprojektowano w stylu neobaroku francuskiego. To dzieło osobistego architekta Wilhelma II, Ernesta von Ihne. Budowla powstała w latach 1903-1906, i była, jak na owe czasy, elegancka i nowoczesna. Były tu m.in. w posadzki z istryjskiego marmuru, amerykańskie wanny „Royal” z jednego kawałka fajansu, obrazy mistrzów. Do tego świetnie działające centralne ogrzewanie.
Wrażenie robi reprezentacyjny hall wejściowy o reprezentacyjnym charakterze, z marmurowo-lustrzaną klatką schodową. Wszystkie detale architektoniczne elewacji, w tym m.in. gzymsy, narożniki, cokół wykonano z piaskowca, a lico wymurowano z cegły klinkierowej.
Na frontonie pałacu jest wyryty napis „Memento vivere”(Pamiętaj o życiu), który miał zachęcać odwiedzających go gości, a zwłaszcza kawalerów do zabawy.
Na szczęście Pałac Kawalera ocalał z wojennej i powojennej pożogi. Po wojnie był tu ośrodek szkoleniowy górnictwa, był tam hotel i restauracja. Obiekt często gościł imprezy weselne czy inne uroczystości. Dziś jest wykorzystywany w celach kulturalnych przez gminę. I również w gminie należy zamawiać wynajęcie pałacu na wesele.
Dodatkowego uroku Pałacowi Kawalera dodaje otaczający go 185-hektarowy park (obiekt ma adres ul. Parkowa 30, Świerklaniec) oraz pobliskie Jezioro Świerklanieckie. W parku rośnie ponad 100 gatunków drzew i krzewów, a całość przecinają urokliwe kanały i rzeczki, które łączą się ze stawem.
Pałac Kawalera można zwiedzać w weekendy. Zwiedzanie jest organizowane przez Stowarzyszenie Wrazidlok.
Każda sobota, godz. 15:00, zwiedzanie Pałacu Kawalera z przewodnikiem
Każda niedziela, godz. 12:00, rajza po parku z przewodnikiem.
Może Cię zainteresować: