Panteon Górnośląski nadal bez Kazimierza Kutza. Mistrz czeka na opinię rady programowej

16 lutego 2023 roku przypada 94. rocznica urodzin Kazimierza Kutza. Mistrz nie dostąpił "zaszczytu" upamiętnienia w Panteonie Górnośląskim. - To niewyobrażalne - komentuje radny Jarosław Makowski, który zapytał o to przedstawicieli instytucji, która jest finansowana m.in. przez Urząd Miasta Katowice. Opinia na temat Kazimierza Kutza ma zostać wydana na najbliższym posiedzeniu rady programowej Panteonu Górnośląskiego.

Kazimierz Kutz

W czwartek, 16 lutego, na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach po raz trzeci wręczona zostanie Nagroda im. Kazimierza Kutza. Będzie to także 94. rocznica urodzin Mistrza, który wyreżyserował Śląską Trylogię ("Paciorki jednego różańca", "Perła w kornie", "Sól ziemi czarnej"), a także zabiegał o sprawy regionu w Senacie i Sejmie RP.

Zasługi Kazimierza Kutza okazały się jednak niewystarczające, aby dostąpił "zaszczytu" upamiętnienia w Panteonie Górnośląskim.

- To niewyobrażalne - komentuje Jarosław Makowski, członek Rady Miasta Katowice z ramienia Platformy Obywatelskiej. - To tym bardziej niezrozumiałe, że dyrektor Muzeum Historii Katowic Jacek Siebel, który zasiada w radzie programowej Panteonu Górnośląskiego, złożył oficjalną prośbę o upamiętnienie Kazimierza Kutza już prawie rok temu, a biogram jest gotowy od ponad roku - tłumaczy.

Jarosław Makowski zapytał o sprawę Kazimierza Kutza przedstawicieli Panteonu Górnośląskiego, który jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Miasta Katowice.

Anna Dymna

Może Cię zainteresować:

Kto otrzyma tegoroczną Nagrodę im. Kazimierza Kutza? Poznaliśmy pięcioro nominowanych

Autor: Patryk Osadnik

02/01/2023

- 17 stycznia 2022 roku biogram Kazimierza Kutza został przedstawiony radzie programowej. Opiniowanie postaci Kazimierza Kutza zostało rozpoczęte podczas posiedzenia 17 grudnia 2022 roku, a ostateczna opinia zostanie sprecyzowana na kolejnym posiedzeniu, czyli 23 lutego 2023 roku. Pełna prezentacja obejmuje tłumaczenia w języku niemieckim i angielskim oraz wizytówkę filmową o długości 3-5 minut - wyjaśnił Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego.

Dodał, że na włączenie do Panteonu Górnośląskiego czekają 83 postacie zgłoszone m.in. przez Muzeum Historii Katowic, Politechnikę Śląską w Gliwicach, Stowarzyszenie Solidarność i Pamięć, Macierz Ziemi Cieszyńskiej - Towarzystwo Miłośników Regionu oraz Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląski-Dąbrowskiego.

- W 2023 roku będziemy wyłaniali postacie ze środowiska artystów plastyków i rzeźbiarzy, artystów scen polskich i filmu. Opiniowanie obecnie postaci Kazimierza Kutza wyprzedziło plany - podkreślił Ryszard Kopiec.

Kazimierz Kutz

Może Cię zainteresować:

Spacer historyczny po Szopienicach śladami Kazimierza Kutza

Autor: Michał Wroński

16/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon