Park Repecki w Tarnowskich Górach idealny na jesienne spacery. Turystyczne skarby skrywa też pod ziemią...

Miasto Gwarków to nie tylko pamiątki industrialne. Miłośnicy natury również znajdą coś dla siebie. W rozległym Parku Repeckim czekają na nich urocze alejki, tężnia solankowa, amfiteatr, ogród eksperymentów dla najmłodszych... To jeszcze nie wszystko. By odkryć inne atrakcje, trzeba jeszcze zejść pod ziemię.

W Tarnowskich Górach ciekawych miejsc na spacer nie brakuje. Jednym z nich jest ulokowany w południowo-zachodniej części miasta Park Repecki. Można do niego dojechać od strony ulicy Repeckiej, Witosa czy Śniadeckiego. Miejsce poleca się na każdą porę roku. Wiosną i latem warto wybrać się tam na przejażdżkę rowerową czy nordic walking. Jesienią oraz zimą można za to podziwiać nastrojowy krajobraz podczas spacerów. Kiedyś miejsce to było lasem. Jednak w XIX wieku nowy właściciel dóbr postanowił, że ma ciekawszy pomysł.

Zwierzyniec i pałac - śladami Donnersmarcków

W 1824 roku Repty Śląskie oraz Stare Tarnowice nabył Karol Łazarz Henckel von Donnersmarck. Magnacka rodzina dysponowała wieloma posiadłościami w okolicy, które możemy podziwiać do dziś. Wśród nich pałac w Brynku, pozostałości po okazałym kompleksie w Świerklańcu czy rezydencja w Nakle Śląskim. W dzisiejszym Parku Repeckim Donnersmarck postanowił zorganizować zwierzyniec, gdzie wybierał się na polowania. Wzniósł także mały pałacyk myśliwski. Syn Łazarza - Guido miał z kolei inną koncepcję. Zwierzyniec przekształcił w park w stylu angielskim. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się naturalnością i romantyzmem - w kontraście do zorganizowanego ogrodu francuskiego. Guido Donnersmarck wybudował także rezydencję w stylu neorenesansu niemieckiego. Kompleks pałacowy pozostawał w rękach rodziny do 1945 roku. Później podzielił los wielu innych arystokratycznych budowli i został znacjonalizowany.

Obecnie na miejscu zniszczonego pałacu stoi Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty". W parku znajdziemy także Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Miejsce to odwiedzają jednak nie tylko pacjenci oraz uczniowie. Cieszy się ono popularnością wśród tarnogórzan. Co w takim razie ich przyciąga?

Na spacer, na sesję, na inhalację

Park Repecki dobrze nadaje się na wyprawy nawet z najmłodszymi. Długie alejki wśród drzew spodobają się miłośnikom spacerów, rowerów, rolek, hulajnóg, nordic walking... Spokojne otoczenie zapewnia chwile ciszy i spokoju. Plenery sprawdzą się także jako sceneria do romantycznej sesji zdjęciowej. Zobaczcie sami w powyższej galerii zdjęć.

W paku znajdziemy też dodatkowe atrakcje. Wśród nich niedawno powstała tężnia solankowa. Można się przy niej zatrzymać na prozdrowotną inhalację. W pobliżu zbudowano amfiteatr służący wydarzeniom plenerowym. Nieco dalej coś dla siebie znajdą zwolennicy aktywności fizycznej. Niedaleko GCR zamontowano siłownię plenerową. Najmłodszych zaciekawić może z kolei edukacyjny plac zabaw z eksperymentami.

Podziemne tajemnice

Nie można nie wspomnieć o największej atrakcji Parku Repeckiego, która kryje się pod nim. Dosłownie. Mowa o Sztolni Głębokiej Fryderyk. Została ona wpisana razem z innymi pogórniczymi obiektami na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turystom udostępniony zostały fragment podziemnej trasy znany jako Sztolnia Czarnego Pstrąga. Oprowadzają po nim członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Goście przepływają w małych łódkach, słuchając opowieści przewodnika. W zalanym wodą tunelu można również... morsować. Oczywiście w ramach przygotowanych przez opiekunów zabytku wydarzeń. Co roku odbywa się też impreza "Lodowe Srebro" Tarnogórska Podziemna Sztafeta Pływacka.

Będąc w pobliżu Parku Repeckiego warto także zajrzeć do Bramy Gwarków. Znajduje się ona kilka kilometrów na zachód, w gminie Zbrosławice. To właśnie tam zlokalizujemy ujście Głębokiej Sztolni Fryderyk. Przez odnowioną niedawno bramę wypływają podziemne wody z dawnego górniczego korytarza.

Halda popluczkowa

Może Cię zainteresować:

Hałda popłuczkowa w Tarnowskich Górach. Ciekawe miejsce, gdzie trzeba się wybrać

Autor: Urszula Ważna

22/05/2021

Brama gwarkow tg

Może Cię zainteresować:

Dolina Dramy i Brama Gwarków. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Autor: Urszula Ważna

15/05/2021

Kamienice w Tarnowskich Górach: ul. ks. Wajdy 5 i 7

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry śladem historii. Zobaczcie najpiękniejsze secesyjne (i nie tylko) kamienice Srebrnego Miasta

Autor: Urszula Ważna

24/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon