Mieszkańcy rybnickiej dzielnicy Niedobczyce przez lata czuli się pominięci przez władze Rybnika ze względu na brak ronda. Po jego wybudowaniu przez miasto, mieszkańcy uznali, że czegoś na nim brakuje. – Zaczęło się od tego, że grupa mieszkańców wpadła na taki pomysł, by na jednym z nowych rybnickich rond pojawiła się wieża Eiffla, bo zwyczajowo ta dzielnica nazywana jest Paryżem – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik Agnieszka Skupień.
Niestety władze miasta pozostawały nieugięte i nie akceptowały pomysłu „uzachodnienia” Rybnika. – Prezydent miasta się nie zgodził na propozycję mieszkańców, bo uważał, że powstanie jakiś potworek architektoniczny nieprzypominający wieży Eiffla. Mieszkańcy nie dali za wygraną i stwierdzili, że znajdą taki projekt wieży, który w tym miejscu postawią. Ostatecznie złożyli wniosek do Budżetu Obywatelskiego i projekt został przyjęty w głosowaniu. Wobec czego na rondzie w Rybiku-Niedobczyce, przy ulicy Wodzisławskiej, stanie wieża – dodaje Agnieszka Skupień.
Rondo droższe niż wygląda
Dlaczego akurat wieża Eiffla? Uzasadnienie mieszkańców jest bardzo proste. Chodziło o element, który kojarzyłyby się z nazwą osiedla. „Tradycja miasta Rybnika – nazewnictwo zagospodarowania rond jest związane z daną lokalizacją” argumentują we wniosku o budowę wieży Eiffla mieszkańcy dzielnicy Niedobczyce. Cena? 90 tysięcy złotych. Wnioskujący przygotowali nawet kosztorys projektu postawienia wieży Eiffla w Rybniku:
- Zakup mini wieży Eiffla o wysokości 14 metrów? 25 tysięcy złotych.
- Roboty budowlane? 35 tysięcy złotych.
- Konserwacja i malowanie? 10 tysięcy złotych.
- Oświetlenie wieży i piorunochron? 12 tysięcy złotych.
- Zagospodarowanie terenu ronda? 8 tysięcy złotych.
Wychodzi 90 tysięcy złotych? Otóż nie, w tym roku okazało się, że 90 tysięcy złotych na rybnicką wieżę Eiffla to za mało. Miasto musiało dołożyć dodatkowe 39 tysięcy złotych, żeby zrealizować marzenia mieszkańców Niedobczyc o polskim Paryżu. – Inwestycja jest prowadzona w systemie projektuj i buduj. Na ten moment planujemy postawić wieżę do końca sierpnia 2022 r. Całkowity koszt to 129 tys. złotych. W budżecie na realizację było zabezpieczone 90 tys. złotych, ale zabrakło pieniędzy i miasto dołożyło brakujące pieniądze. Dodatkowo w instalacji będzie udział sponsorów. Oprócz tego łączny koszt będzie wyższy, bo projekt zakłada także montaż oświetlenia – wyjaśnia Agnieszka Skupień.
Kabaret w mieście tysiąca rond
Symbolika rond w Rybniku sugerującą nawiązania wyglądem do nazewnictwa dzielnic jest zrozumiała. Natomiast dlaczego mieszkańcy zaproponowali akurat wieżę Eiffla? Dlaczego nie od razu łuk triumfalny, albo wiatrak Moulin Rouge? – Wiele lat temu dzielnica była nazywana Paryżem, gdyż pojawiały się tam panie towarzyszące panom i było ich dość sporo. Z jakiegoś powodu nazywano dzielnicę Paryżem, odnosząc się do dzielnicy, w której jest słynny wiatrak – tłumaczy Agnieszka Skupień.
Kiedy wieża Eiffla w Rybniku? Montaż już dziś!
Jak się okazuje, mieszkańcy Niedobczyc nie będą długo musieli czekać na własną wieżę Eiffla. Paryż w sercu Śląska stanie się faktem już w nocy z 16 na 17 sierpnia.
- Montowanie wieży Eiffla rozpocznie się dzisiaj o godzinie 22.00. Prace potrwają ok 5-8 godzin. Nie będzie utrudnień w ruchu. Ze względów bezpieczeństwa prosimy mieszkańców o to, żeby nie wchodzić na teren ronda, który będzie wtedy placem budowy - przekazała nam Agnieszka Skupień z rybnickiego magistratu.