Paul Jackisch. Zapomniany architekt i budowniczy zostawił na Śląsku imponujący dorobek

Architekt Paul Jackisch, który zaprojektował cały szereg ważnych obiektów Górnego Śląska, jest dziś postacią w dużej mierze zapomnianą. Przechodząc obok licznych wciąż na Śląsku realizacji Jackischa, przeważnie nie zdajemy sobie sprawy, że te budynki stanowią spuściznę urodzonego w Opolu, a szczególnie związanego z Bytomiem architekta.

Dlaczego na ogół dziś nie pamiętamy Jackischa? Odpowiedź jest prosta - ponieważ żyjący w latach 1825-1912 Paul Jackisch był Niemcem. Ściślej Ślązakiem ducha niemieckiego, ale jako Niemiec niewątpliwie był postrzegany. Zaś pielęgnowanie pamięci o niemieckich rozdziałach historii Górnego Śląska nie było w dobrym tonie w latach PRL-u, a i dziś budzi negatywne reakcje w środowiskach broniących tezy o całkowitej polskości Śląska jak niepodległości.

Mówisz Jackisch, myślisz neogotyk

Analogicznie jest ze stylem, w jakim Jackisch na ogół tworzył swoje projekty, czyli neogotykiem. On również był piętnowany jako niemiecki. Wartość neogotyku deprecjonowano, dowodząc iż to styl wtórny, naśladowniczy i nie wnoszący nic nowego do architektury.

Urodzony w rodzinie murarza Jackisch projektował przede wszystkim budowle reprezentacyjne. W swoim dorobku najwięcej ma kościołów, ale są w nim również ratusze, szkoła, a nawet... więzienie.

Jackisch w Bytomiu

Miastem, gdzie natkniemy się na szczególnie dużo realizacji Jackischa, jest Bytom. I nic dziwnego. Architekt mieszkał w Bytomiu i przez kilkadziesiąt lat (od 1864 roku) sprawował tam funkcję radnego miejskiego. Efekty jego działalności w Bytomiu mogą się kojarzyć z grą Sim City. Czegóż on to w Bytomiu nie zbudował?! To Jackisch zaprojektował bytomski kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy z roku 1888 oraz łagiewnicki kościół św. Jana Nepomucena z 1896 (Łagiewniki, dziś dzielnica Bytomia, były wtedy odrębną gminą).

Najważniejszego bodaj budynku zaprojektowanego w Bytomiu przez Jackischa już nie ma. Był nim ratusz z 1878 roku. Niestety, spalili go Sowieci w 1945 roku, wyrządzając miastu niepowetowaną do dziś stratę. Co jeszcze zaprojektował Jackisch w Bytomiu? Wyliczać można długo:

  • Więzienie i sąd (1858-1862). Oba są dziełem Jackischa.
  • Budynek męskiego Miejskiego Katolickiego Gimnazjum (Städtisches Katholisches Gymnasium zu Beuthen O.-S.). Kiedy je otwierano w 1867 roku, było pierwszą szkołą średnią w Bytomiu i mieściło się w jednym z największych budynków miasta. Dziś to Szkoła Muzyczna im. F. Chopina w Bytomiu.
  • Willlę Rittera (Wrocławska 8). Tak, to również Jackisch.
  • szpital miejski na Żeromskiego (dziś Szpital Specjalistyczny Nr 1)
  • szpital żydowski, następnie siedziba koncernu Schlesag (Moniuszki 28)
  • rzeźnię miejską na Chrzanowskiego
  • męski konwikt (czyli internat) biskupi przy alei Legionów.

Ponadto to właśnie Jackisch był budowniczym bytomskiej synagogi (wg projektu architekta Freudinga) oraz projektantem jej rozbudowy. Ta z kolei padła ofiarą nazistowskiego barbarzyństwa podczas Nocy Kryształowej w roku 1938.

Nie dziwmy się więc, że Bytom przyznał Jackischowi honorowe obywatelstwo miasta.

... i poza Bytomiem

Przejdźmy teraz do innych miast.

Wśród najważniejszych dzieł Jackischa jest boguckie saktuarium, czyli Bazylika św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej w Katowicach (projekt 1892, budowa 1892–1894). Z innych budowli sakralnych, autor zaprojektował też:

  • kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej (1882)
  • kościół Apostołów Piotra i Pawła w Mysłowicach (1875-1877)
  • kościół Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich (projekt 1881 roku, budowa 1881-1884
  • kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach (projekt 1881, budowa 1888-1891)
  • kościół świętych Piotra i Pawła w Świętochłowicach (1891)
  • kościół św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach (1892-1894)
  • kościół pw. św. Michała Archanioła w Ornontowicach (1893)
  • Kościół św. Marii Magdaleny w Lubomi (1884, zbudowany 1884-1886)
  • kościół Trójcy Świętej w Wieszowie (1896)
  • kościół św. Józefa na Otylii w Rudzie Śląskiej (rozebrano go w latach 30. XX wieku z powodu szkód górniczych)

Jackisch jest też autorem projektu przebudowy kościoła św. Barbary w Chorzowie 1894-1896. Z kolei kościół ewangelicko-augsburski św. Jana w Mikołowie wybudował (1860–1861) według projektu Friedricha Augusta Stülera.

Oprócz ratusza w Bytomiu Jackisch zaprojektował jeszcze drugi - ratusz w Mysłowicach. A oprócz bytomskiej rzeźni - kolejną w Tarnowskich Górach (ul. Nakielska). Oraz skład win firmy Sedlaczek tamże.

Katowice w roku 1872

Może Cię zainteresować:

Na tych zdjęciach miasto Katowice ma dopiero 7 lat. Budowano je tak: na jednej osi domy, na drugiej przemysł

Autor: Tomasz Borówka

10/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama