PG Silesia z Czechowic-Dziedzic uruchamia wydobycie na nowej ścianie. Nawet 5 tys. ton węgla na dobę

Losy górnictwa w Polsce to wielowątkowy sitcom. Od węgla odchodzimy już kilkanaście lat, a Unia Europejska postawiła na tej branży krzyżyk. Mimo to w naszym regionie pojawiają się pomysły uruchamiania nowych kopalni (Mysłowice), a niektórzy decydują się zwiększyć wydobycie, jak w przypadku kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Spółka spodziewa się zwiększenia wydobycia o ok. 5 tys. ton na dobę.

mat. pras. Weglokoks
Wegiel

Po roku przygotowań w Czechowicach-Dziedzicach rusza wydobycie ściany 163 na pokładzie 315 ok. 840 metrów pod ziemią. Wydobywalne zasoby węgla na tej ścianie szacuje się na 861 tys. ton węgla. Będzie to paliwo stałe najwyższej klasy, jak spółka Bumech S.A., właściciel kopalni Silesia. Kopalnia w Czechowicach-Dziedzicach pracuje w systemie jednościanowym z okresowym przejściem na system dwuścianowy. Uruchomiona pod koniec października ściana o długości do 260 metrów i wysokości pokładu węgla do 3,2 metra ma być eksploatowana, podobnie jak poprzednia, systemem ścianowym z zawałem stropu.

– Przejście załóg z poprzedniej ściany na nową musi zostać przeprowadzone płynnie, bez żadnych przestojów. W grę wchodzi bowiem utrzymanie wielkości wydobycia, a także zapewnienie bezpieczeństwa ruchu i pracowników – podkreśla Michał Kończak, wiceprezes zarządu PG Silesia.

Wydobycie odbywa się w rejonie gmin Bestwina i Miedźna. Eksploatacja ściany 163 planowana jest na okres ok. 9 miesięcy, a wydobycie dobowe ma sięgać od 4300 do 5000 ton na dobę.

Kopalnia Silesia dostarcza węgiel dla sektora energetycznego, ale także specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej. Spółka należy do Bumechu, który w 2021 r. nabył ją od czeskiego Energetyczno-Przemysłowego Holdingu (EPH). Jest to największa prywatna kopalnia w Polsce. Jej udział w polskim rynku w 2022 r. kształtował się na poziomie ok. 3% w produkcji węgla energetycznego i 2,3% w produkcji węgla kamiennego łącznie

Orkiestra Muzeum Gornictwa Weglowego Zabrze

Może Cię zainteresować:

Dźwięki z szoli i orkiestry dęte. Niezwykły projekt hołdem dla górniczego dziedzictwa Śląska

Autor: Michał Wroński

05/11/2024

Gornik w kopalni

Może Cię zainteresować:

Koniec pompowania miliardów w górnictwo bez zgody Brukseli? Rząd wysłał wniosek do KE

Autor: Michał Wroński

15/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon