PGG ograniczyła sprzedaż w swoim e-sklepie. Węgiel trafi do gmin

Internetowy sklep Polskiej Grupy Górniczej czasowo wstrzymał sprzedaż „kostki” i „orzecha”. Oba te rodzaje węgla zostały skierowane do dystrybucji przez gminy. Czyli stało się dokładnie to, co sugerowali związkowcy z Sierpnia’80.

M. Wroński
PGG E-sklep

Po „groszek” do PGG, po „orzech” i „kostkę” do gminy

- Skoro węgiel z PGG będzie zabierany do sprzedaży samorządowej, to co w takim razie spółka będzie sprzedawać w swoim sklepie internetowym? - pytał niespełna dwa tygodnie temu w rozmowie ze SlaZag.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Sierpień’80. Pytał nieco retorycznie, gdyż – jego zdaniem – mógł być tylko jeden efekt wpisania PGG do grona podmiotów mających sprzedawać węgiel gminom po preferencyjnych cenach, przy zachowaniu dotychczasowego poziomu wydobycia w kopalniach tego koncernu.

- W samorządach węgla jeszcze nie ma i jakiś czas potrwa zanim uzyskamy zdolność sprzedaży tym kanałem, a w sklepie internetowym PGG za chwilę już tego węgla może nie być – wieszczył Ziętek i niewiele się pomylił.

PGG poinformowała właśnie, że w internetowym sklepie spółki nie będzie „orzecha” i „kostki”, gdyż oba te rodzaje węgla zostają przekierowane do dystrybucji przez samorządy. Po staremu w e-sprzedaży ostał się jedynie bardzo pożądany przez klientów ekogroszek i miał, na który akurat zainteresowanie jest najsłabsze.

- To rozwiązanie czasowe, nie ma na razie planów likwidacji e-sklepu – przekazał nam Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

W kolejce po tani węgiel ustawiły się gminy nie tylko z naszego regionu

Jak długo e-sklep pracować będzie tylko na „pół gwizdka”? Tego na razie nie wiadomo. Póki co PGG musi oszacować skalę zgłoszonego przez gminy (nie tylko z naszego regionu) zapotrzebowania na węgiel. Z naszych ustaleń wynika, że sama tylko Dąbrowa Górnicza, gdzie w przeprowadzonej przez ratusz ankiecie zgłosiło się ok. 500 osób, wystąpiła do PGG o dostarczenie w tym roku 1000 ton węgla.

- Na razie nie dostaliśmy od PGG jeszcze odpowiedzi z potwierdzeniem dostarczenia takiej ilości – mówi nam Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy urzędu miasta w Dąbrowie Górniczej. Zwraca przy tym uwagę, że ustawa przewiduje możliwość preferencyjnego zakupu także w przyszłym roku, więc jest bardzo prawdopodobne, że finalna wielkość zgłoszonego przez miasto zapotrzebowania jeszcze się zwiększy.

W Bytomiu, w podobnej ankiecie, zgłosiło się 687 osób chcących kupić węgiel od miasta niemal 949 ton w tym roku i ponad 914 ton w roku przyszłym – także one na zobaczenie „czarnego złota” w swojej piwnicy będą jeszcze jednak musiały poczekać.

- Po zawarciu umowy z podmiotem prowadzającym rozpoczniemy zbieranie wniosków od mieszkańców miasta, opracowanych zgodnie z ustawą - informuje Tomasz Sanecki z biura prasowego ratusza.

Węgiel Ogłoszenie

Może Cię zainteresować:

Inspekcja Handlowa skontroluje wszystkie składy węgla. Wraca pytanie o zmowę cenową

Autor: Michał Wroński

14/11/2022

Kolejka po wegiel przy KWK Ruda

Może Cię zainteresować:

Handlarze węgla całymi dniami wyczekują przed kopalnią, by kupić kilka ton

Autor: Michał Wroński

21/07/2022

PGG Szyb Kopalnia Ruda Bielszowice

Może Cię zainteresować:

Pierwsze gminy zgłosiły się po węgiel z PGG. Zabraknie go w e-sklepie – ostrzega Sierpień‘80

Autor: Michał Wroński

03/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon