W niedzielę 21 sierpnia 2022 roku odbywa się Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich pod hasłem: “Posłani w pokoju Chrystusa”.
Sława obrazu Matki Boskiej Piekarskiej wykracza poza Śląsk
Sława obrazu Matki Boskiej w bazylice piekarskiej sięga prawdopodobnie XIV wieku. Ksiądz Jakub Roczkowski odnalazł w bocznym ołtarzu zakurzony i zapomniany obraz, który przeniósł do ołtarza głównego. Od tej pory wierni zauważyli, że przed obrazem zaczęły dziać się cuda, a sława obrazu rozeszła się po całym Śląsku, w niedługim czasie po całej Polsce i sąsiednich krajach.
W 1676 roku w Tarnowskich Górach pojawiła się epidemia cholery, ludzie zaczęli masowo umierać. Zwrócili się wtedy wierni do Matuchny Piekarskiej z prośbą o uzdrowienie, i ślubowali pielgrzymować do niej w podziękowaniu każdego roku. Epidemia ustała, obraz nabierał coraz większej sławy, a do Piekar coraz liczniej przybywały tłumy pielgrzymów.
W swojej historii obraz zasłynął szczególnie w 1680 roku. Wówczas to w Czechach panowała również zaraza, uznana później za cholerę, która dziesiątkowała ludzi. Wówczas Leopold I zwrócił się do biskupa krakowskiego, do którego diecezji Piekary wówczas należały, z prośbą o przeniesienie obrazu do Pragi. Cesarz kazał umieścić obraz w praskiej kaplicy św. Klemensa, gdzie odtąd zaczęły pielgrzymować rzesze wiernych, a choroby i epidemia ustały. Obraz Matki Boskiej, był w Czechach obnoszony w procesjach po okolicznych miastach i wsiach. Był obdarowywany cennymi klejnotami przez wiernych, w podziękowaniu za otrzymane łaski.
Król Jan III Sobieski modlił się przed obrazem o zwycięstwo w bitwie z Turkami
Obraz wrócił do Piekar 24 marca 1680 roku. Był witany z największą czcią i szacunkiem przez niezliczone rzesze wiernych. W 1683 roku, kiedy Turcy wkroczyli do Austrii i Węgier, król polski Jan III Sobieski pospieszył z pomocą przeciwko Turkom. Kiedy w 1863 Jan III Sobieski przekroczył granicę Śląska, udał się do Piekar, gdzie żarliwie modlił się o pomyślność dla swojego wojska. W ołtarzu znajdowała się wówczas tylko kopia obrazu, gdyż oryginał został wywieziony przez Jezuitów do Opola i ukryty przed zniszczeniem. W podziękowaniu za zwycięstwo nad Turkami, Sobieski ufundował kościołowi w Piekarach srebrny kielich.
W roku 1696 Fryderyk August został królem Polski, i przed obrazem Matki Boskiej Piekarskiej wstąpił do wiary katolickiej. Było to warunkiem by mógł objąć tron króla Polski. W roku 1702 obraz ponownie wywieziono i ukryto w Opolu, pozostawiając w Piekarach jego kopię. Mimo to, pielgrzymi nadal przybywają do Piekar gdzie wypraszają potrzebne łaski przed Najświętszym wizerunkiem swojej Matuchny.
Po dziś dzień rokrocznie do Bazyliki Piekarskiej pielgrzymują zarówno mężczyźni jak i kobiety. Jednak pielgrzymki te nie mają tak długiej tradycji jak pielgrzymka tarnogórska, która jest jedną z najstarszych pielgrzymek ślubowanych na świecie.