- Pracuję jako ginekolog położnik od 20 lat. I widzę cierpienie tysięcy kobiet, wynikające często z braku wiedzy na temat seksualności - mówi dr nauk medycznych Maciej Jędrzejko. - Uświadomiłem sobie pracując w tym zawodzie, że głównym narządem seksualnym nie jest penis ani pochwa tylko MÓZG. To on zarządza wszystkim, co się dzieje w organizmie. Doszedłem do wniosku, że wszystkim nam się należy rzetelna edukacja seksualna na uniwersyteckim poziomie. Żeby moc jeździć samochodem musimy zrobić kurs prawa jazdy i zdać egzaminy - ale nikt nas nie uczy jak dbać o zdrowie seksualne, o budowanie zdrowych relacji partnerskich, jak dbać o swoje okolice intymne, ani jak dbać o wysoką jakość i bezpieczeństwo naszych relacji intymnych. Tymczasem problemy z seksualnością w parze są POWSZECHNYM problemem społecznym, źródłem wieloletnich cierpień kobiet i mężczyzn. Brak odpowiedniej dbałości o okolice intymne jest również źródłem poważnych chorób, w tym nowotworowych i zakaźnych. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że istnieje coś takiego jak rak penisa albo fizjologiczna flora bakteryjna pochwy. Ciągle pokutuje wiele zabobonów i mitów-kitów na temat seksualności, których nikt demaskuje mimo że mamy XXI wiek - dodaje tyski ginekolog.
Dlatego zdecydował się na zorganizowanie w Tychach pierwszej w Polsce otwartej dla wszystkich konferencji na temat edukacji seksualnej, serwującej wiedzę na poziomie akademickim.
Konferencja "Miłość, intymność, zdrowie i granice"
Kiedy: 14.06.2023
Godzina: 15:30-21:00
Gdzie: Mediateka, ul. Piłsudskiego 16, Tychy
Konferencja jest otwarta dla wszystkich dorosłych i młodzieży od 15. roku życia, wybitnych specjalistów, licealistów, studentów, nauczycieli, par, małżeństw zarówno tych szczęśliwych, jak i tych w kryzysie, rodziców z dziećmi oraz seniorów. Wstęp wolny.
- Ta konferencja jest dla wszystkich - młodych od 15. roku życia (polskie prawo zezwala na współżycie od 15. roku życia), wchodzących w życie seksualne, starszych którzy korzystają z dobrodziejstw seksu na co dzień, a także zmagają się z problemami, oraz dla starszych, którzy jeszcze mogą i chcą się kochać, ale ograniczają ich problemy związane np. z menopauzą czy chorobami dodatkowymi - tłumaczy dr Maciej Jędrzejko.
Jednocześnie zaprasza nauczycieli biologii, WDŻ, wychowawców, by przyjechali na konferencję ze swoimi klasami. Zaprasza zorganizowane grupy nowoczesnych rodziców, którzy chcą żeby ich młodzież zdobyła rzetelną wiedzę o seksualności i bezpiecznym wejściu w świat dorosłych. - Na ten moment niestety głównym nauczycielem naszych dzieci są strony pornograficzne i trzeba dać im jakąś alternatywę - zauważa dr Jędrzejko.
Dlaczego to dopiero pierwsza w Polsce otwarta dla wszystkich konferencja na temat edukacji seksualnej? Dotąd organizowano konferencje tego typu dla specjalistów, lekarzy, studentów, terapeutów. - Zdarzą się czasem pojedyncze wykłady czy prelekcje dla hermetycznych grup, ale nigdy dotąd nie zorganizowano w Polsce dużej otwartej bezpłatnej konferencji o zdrowiu seksualnym na taka skalę dla obywateli, mieszkańców, zwykłych-niezwykłych LUDZI - podkreśla Jędrzejko.
Program konferencji:
15:30-17:00 Bezpośrednie spotkania i konsultacje ze specjalistami: ginekolog, seksuolog, fizjoterapeuta uroginekologiczny, warsztaty z antykoncepcji. Bezpłatnych konsultacji będą udzielać dr n.med. Aleksandra Sarna (psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, znana z programu telewizyjnego "Rozmowy w toku"), mgr Aleksandra Fijołek (psycholog, seksuolog, psycholog dziecięcy), mgr Marta Muranowicz (psycholog, instagramerka prowadząca kanał Psychologia blisko mamy), dr Mateusz Klimek (lekarz rezydent ginekologii-położnictwa UCK Katowice SUM), dr Anna Cygal (specjalista ginekologii i położnictwa oraz endokrynologii, specjalizująca się w niepłodności oraz in vitro)
17:00-20:00 Dynamiczne wykłady w stylu TEDx z udziałem wybitnych prelegentów: prof Zbigniew Lew-Starowicz, prof Katarzyna Popiołek, prof Krzysztof Nowosielski, dr n.med. Maciej Jędrzejko.
20:00-21:00 Panel dyskusyjny z udziałem prelegentów, prowadzony przez Monikę Gałuszkiewicz (tyszankę, popularną youtuberkę, prowadzącą kanał „Pikantna Edukacja”) oraz Anitę Czarniecką - obrończynię praw kobiet, działaczkę aktywistkę z fundacji "Damy Radę"
Może Cię zainteresować:
ŚLĄZAG na zdrowie. Logopeda Bożena Mikłasz-Sendecka o problemach z wędzidełkiem u dzieci
Może Cię zainteresować: