Pierwsze Legwany z Siemianowic Śląskich trafiły do Sił Zbrojnych RP. Cała umowa jest warta 1,2 miliarda złotych

Piętnaście lekkich pojazdów rozpoznawczych Legwan dostarczyło w 2024 roku Siłom Zbrojnym RP siemianowickie przedsiębiorstwo Rosomak SA. To sprzęt z Korei Południowej, który w Siemianowicach Śląskich jest modernizowany i przystosowywany do potrzeb polskiej armii. W grudniu kilka Legwanów zasiliło 20. Bartoszycką Brygadę Zmechanizowaną.

W sierpniu 2023 roku Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z konsorcjum stworzonym przez Polską Grupę Zbrojeniową SA i Rosomaka SA na dostawę niemal 400 (mówi się o 385) Lekkich Pojazdów Rozpoznawczych (LPR) Legwan z napędem 4x4. Pojazdy przekazywane będą Siłom zbrojnym RP w latach 2024-2030, zaś kontrakt wart jest 1,2 miliarda złotych.

Najpierw modyfikacje, potem produkcja

Legwany to podobne do amerykańskich Humvee pojazdy produkowane przez Kia Motors od 2016 roku. W Korei Południowej noszą oznaczenie K-LTV (Kia – Light Tactical Vehicle), zaś w Polsce – LPR Legwan. Pojazdy są sprowadzane z Korei Południowej i modyfikowane do wymagań Wojska Polskiego w zakładach spółki Rosomak w Siemianowicach Śląskich. Natomiast docelowo – mówi się o roku 2028 – mają być w Siemianowicach produkowane.

W dniu 20 grudnia zrealizowaliśmy zaplanowaną na ten rok dostawę 15 sztuk Lekkich Pojazdów Rozpoznawczych Legwan do Sił Zbrojnych RP – poinformowała siemianowicka spółka.

Wersja LPR 4x4 może działać w trudnych warunkach. Pojazd wyposażony jest w opancerzenie stanowiące ochronę balistyczną na poziomie I według normy STANAG 4569. Legwan napędzany jest widlastym turbodoładowanym silnikiem wysokoprężnym Hyundai D6EB o mocy 225 KM, posiada ponadto w pełni niezależne zawieszenie na wszystkich osiach. Pojazdy mają ośmiostopniowe, automatyczne skrzynie biegów Hyundai Powertech A8TR1.

– Pojazd posiada typowe dla wojskowej maszyny wysokiej mobilności: system centralnego pompowania kół oraz system runflat umożliwiający jazdę po przestrzeleniu opon. LPR wyposażony jest w obrotnicę na dachu umożliwiającą zamiennie montaż karabinu kal. 12,7 mm, 7,62 mm lub granatnika 40 mm. Dopuszczalna masa pojazdu wynosi ok. 6,1 t, co umożliwia wypełnienie luki pomiędzy lekkimi pojazdami o DMC do 3,5 t, a ciężkimi konstrukcjami na bazie platformy WARAN 4x4 – informuje Rosomak SA.

Legwany w plutonach rozpoznawczych

W grudniu cztery „siemianowickie” Legwany trafiły do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

– Legwany dotarły do Morąga – poinformowała w mediach społecznościowych brygada. – To znaczący krok dla 20. Brygady Zmechanizowanej i całego Wojska Polskiego. Wprowadzenie nowoczesnych pojazdów dla plutonów rozpoznawczych z pewnością zwiększy zdolności operacyjne jednostki. Tego typu sprzęt pozwala na skuteczniejsze prowadzenie działań wywiadowczych oraz zwiększa bezpieczeństwo żołnierzy.
Rosomak

Może Cię zainteresować:

Nowe Rosomaki z Siemianowic Śląskich dla polskiej armii. Kontrakt na dostawę 80 pojazdów jest wart 4,3 miliarda złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

19/12/2024

Mateusz Morawiecki w zakładach Rosomak

Może Cię zainteresować:

W Siemianowicach Śląskich powstanie 100 Rosomaków dla ukraińskiej armii

Autor: Michał Wroński

03/04/2023

System Fly Eye powstał w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Kolejne bezzałogowce systemu FlyEye z Gliwic trafią do Wojska Polskiego. Nowy kontrakt jest wart niemal 100 milionów złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

19/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon