Pierwszy dzień jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Muzyka folkowa zespołu "Tulia" podbiła scenę

Zaczęło się od widowiska "Górale Patriotycznie", później swój występ dała Orkiestra Straży Granicznej, a zwieńczeniem pierwszego dnia 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" był performens folkowego zespołu "Tulia" - a to dopiero początek. Dziś, 1 lipca zespół "Śląsk" obchodzi okrągłą rocznicę założenia i z tej okazji zaprezentuje swój koncert jubileuszowy, nie gdzie indziej niż w swojej siedzibie - w pałacu i parku w Koszęcinie.

Pierwszy dzień obchodów 70. urodzin zespołu "Śląsk" za nami

Około 200 koncertów co roku, kilkanaście wydanych płyt, w tym 11 w Złotej Kolekcji „Śląska”, tytuł podwójnej platynowej płyty za wspólny album zespołu „Śląsk” i Miuosha – „Pieśni współczesne” oraz dwie nagrody muzyczne Fryderyk w kategorii zespół/projekt artystyczny roku oraz album roku muzyka korzeni blues – to tylko ułamek osiągnięć Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Zespół "Śląsk" został powołany do życia 1 lipca 1953 roku przez Stanisława Hadynę. Przypadająca na dziś 70. rocznica urodzin obchodzona jest w postaci trzydniowego wydarzenia na wielką skalę. Pierwszy dzień jubileuszu rozpoczął się o godzinie 16.00. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się góralscy muzykanci i śpiewacy ze swoim w repertuarem pieśni ludowych. "Górale Patriotycznie". Na scenie wybrzmiały także pieśni wojskowe i popularne z okresu lat 1914-1922.

Kolejnym artystą pierwszego dnia jubileuszu był muzyczny ambasador Straży Granicznej, czyli jej Orkiestra Reprezentacyjna. Grupa ta występuje nie tylko w granicach naszego państwa, ale swój artystyczny performens przedstawiła także w kilkunastu krajach Europy i poza nią. Na scenie w Koszęcinie zaprezentowała swój patriotyczny repertuar, który podtrzymywał tradycje narodowe oraz przedstawiał bogatą historię polskości.

Jako ostatni na scenie pojawił się folkowy zespół "Tulia" założony w Szczecinie, którego cover piosenki "Nothing Else Metter" Metallici wyświetliło ponad 16 milionów osób w serwisie YouTube. Tulia Białobrzeska, Patrycja Nowicka oraz Dominika Siepka udowodniły, że łącząc biały śpiew, charakterystyczny dla muzyki ludowej oraz nowoczesną produkcję muzyczną można podbić serca widzów.

Repertuar jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"

Sobota, 1 lipca:"

  • 15.00 – Orkiestra Dęta KWK Szczygłowice,
  • 16.00 – zespół „Zazula”,
  • 17.15 – „Podsztye folklorem” – pokaz mody inspirowanej folklorem,
  • 17.45 – Kabaret Młodych Panów (po występie Jubileuszowy Quiz),
  • 19.00 – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w koncercie jubileuszowym „W pogoni za wiosną”,
  • 20.30 – zespół Turnioki.

Niedziela, 2 lipca:

  • 16.00 – Kącik edukacyjny, gry i zabawy dla dzieci,
  • 17.00 – Vołosi,
  • 18.30 – Marcin Wyrostek „Corazon & Ethno Projekt”,
  • 20.00 – LemON,
  • 21.15 – Miuosh x Zespół „Śląsk” - „Pieśni Współczesne”.

Ponadto imprezie będą towarzyszyć liczne warsztaty, wystawy, konkursy, dmuchane miasteczko dla dzieci, turniej streetball, turniej koszykówki dla najmłodszych oraz wiele innych atrakcji. Więcej informacji można znaleźć na stronie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Historyczny Ślązag o Zespole Śląsk

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Zespół "Śląsk" i siła muzyki, czyli jak David Bowie odczytał Stanisława Hadynę

Autor: Tomasz Borówka

01/07/2023

Koszęcin wyśniony pałac Stanisława Hadyny 3

Może Cię zainteresować:

Jak Koszęcin został siedzibą Zespołu "Śląsk", czyli walka o pałac ze snu Stanisława Hadyny

Autor: Tomasz Borówka

01/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama