Katowice będą mieć kolejną imprezę związaną z grami komputerowymi. Miasto od lat gości e-sportowe rozgrywki Intel Extreme Masters, a teraz, również w lutym, tak jak finały IEM, odbędzie się pierwsza taka impreza w Polsce. Game Music Fest, czyli festiwal muzyki do gier komputerowych, organizowany przez Filharmonię Śląską. Jej pierwszym wydarzeniem jest wielki koncert w Spodku 17 lutego 2023, czyli Game Music Concert. Zabrzmi tam muzyka m.in. z gier "Assassin’s Creed", "Counter-Strike", "Diablo II", "Heroes of Might and Magic III", "Resident Evil", "World of Warcraft", "Uncharted" i "Mortal Kombat".
Muzykę do gier komputerowych komponują profesjonaliści
Wraz z niebywałym i szybkim rozwojem branży gier komputerowych, rozwija się też ich warstwa wizualna i dźwiękowa. Producenci gier zatrudniają profesjonalnych kompozytorów, którzy traktują tę działkę równie poważnie jak film.
- Muzyka z gier przeszła bardzo długą drogę. Jeszcze 30 lat temu były to zwykłe dźwięki elektroniczne, melodyjki dalekie od ideału. - mówi Adam Skorupa, jeden z najbardziej znanych i doświadczonych polskich kompozytorów muzyki do gier wideo, który w swoim dorobku ma ścieżkę dźwiękową do takich tytułów jak „Wiedźmin”, „Painkiller”, „Shadow Warrior” czy „Diablo Immortal”. - Obecnie komponowanie muzyki do gier nie różni się niczym od komponowania muzyki do filmu. Wręcz pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest dużo trudniejsze. Co do samego koncertu w Spodku, to jest to dla mnie święto. To też miłe doświadczenie, gdy muzyka z gier, czyli muzyka rozrywkowa, wchodzi do poważnych miejsc, jest grana przez poważnych instrumentalistów, wirtuozów - dodaje Skorupa.
Muzyka w grach może być piękna i inspirująca
Dlaczego właśnie Filharmonia Śląska pokusiła się o zorganizowanie takiego wydarzenia jak festiwal Game Music Fest?
- Filharmonia Śląska od kilku lat rozwija się również technologicznie - mówi Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach. - Na początku były to koncerty industrialne, których dźwięki generowane przez komputer były ważnym elementem. Następnie pojawiły się koncerty z hologramem, które gramy do dziś. Prowadzimy już próby, by koncerty odbywały się też w technologii VR. - Katowice, woj. śląskie, rozwijają się bardzo dynamicznie, są regionem liderem w produkcji gier wideo. Pragniemy, by muzyka, która jest tak ważna przy obrazie, była też wsparciem dla producentów. Chcemy pokazać, że muzyka w grach może być piękna i inspirująca - dodaje Wesołowski.
Partnerem festiwalu jest Keywords Studios, specjalizujące się w testowaniu gier, której katowickie biuro zajmuje kilka pięter jednej wieży Global Office Park. Za to wizualizacje do koncertu przygotowali studenci kierunku Projektowanie Gier i Przestrzeni Wirtualnej na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Program Game Music Fest (17-18 lutego 2023)
17 lutego 2023 g. 19
Spodek, Katowice
GAME MUSIC CONCERT
Wykonawcy:
- František Macek – dyrygent
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
- Seimuse – widowisko taneczne
- pokazy cosplay
Program:
Muzyka z gier: Assassin’s Creed, Counter-Strike, Diablo II, Heroes of Might and Magic III, League of Legends, The Legend of Zelda, Mass Effect, Red Dead Redemption II, Resident Evil, Skyrim, World of Warcraft, Uncharted i Mortal Kombat
https://filharmonia-slaska.eu/production/game-music-concert/
18 lutego 2023 g. 16-19
Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego
Panel dyskusyjny | sala koncertowa im. K. Stryji | g. 16
Panel dyskusyjny z udziałem kompozytorów, twórców oraz osób z branży, poświęcony diagnozie rozwijającego się rynku muzyki z gier wideo.
W panelu wezmą udział:
- Adam Skorupa – jeden z najbardziej znanych i doświadczonych polskich kompozytorów muzyki do gier wideo, który w swoim dorobku ma ścieżkę dźwiękową do takich tytułów jak „Wiedźmin” (uznanej przez portal IGN za najlepszą oryginalną muzykę do gier komputerowych w 2007 roku), „Painkiller”, „Shadow Warrior”, czy „Diablo Immortal”
- Bartosz Chajdecki – znany polskiej publiczności – i nie tylko – ze swoich kompozycji filmowych („Bogowie”, „Najlepszy”, „Mistrz”) i gamingowych („Space Tail”)
- Peter McConnell – amerykański twórca, który współpracował m.in. z LucasArts – firmą założoną przez Georga Lucasa, zajmującą się w dużej części produkcją gier opartych na filmach wytwórni LucasFilm (m.in. „Star Wars”, czy „Indiana Jones”). Niewątpliwą renomę Peterowi McConnellowi przyniosło także autorstwo muzyki do każdej z części gry „Sly Cooper”, począwszy od jej drugiej odsłony, wydanej w 2004 roku
- Ben Parker – Lead Music Producer w Laced, londyńskim oddziale Keywords Studios, Partnera Strategicznego GAME MUSIC FEST
- Adam Wesołowski – dyrektor Filharmonii Śląskiej, kompozytor, dyrygent i menadżer kultury
- Michał „Wasiu” Wasik – prowadzenie
Koncert hologramowy | sala koncertowa im. K. Stryji | g. 18
Koncert hologramu pianisty Łukasza Szubskiego. W programie muzyka z gier wideo.
Wydarzenia festiwalowe | g. 16 – 19
prezentacja stanowisk VR Filharmonii Śląskiej i Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
wystawa Augumented Reality
strefa networkingowa
Może Cię zainteresować:
Najlepsi gracze zmierzą się w Spodku o półtora miliona dolarów. IEM już wkrótce w Katowicach
Może Cię zainteresować: