O ogrodach deszczowych zaczęło się mówić kilka lat temu w kontekście przeciwdziałania skutkom zarówno wysokich temperatur i związanej z tym suszy w mieście, jak też skutkom gwałtownych nawalnych deszczy i wywoływanych nimi podtopień. Sposobem na zwiększenie retencji wody deszczowej ma być właśnie ogród deszczowy, który na pierwszy rzut oka przypominać może zwykłą rabatkę kwiatową, ale ze względu na odpowiedni dobór posadzonych tam roślin oraz samo jego wykonanie zatrzymuje wodę znacznie bardziej efektywnie niż typowy trawnik.
Jak jednak założyć ogród deszczowy? Tego wszystkiego dowiedzieć będą mogli się uczestnicy pilotażowego programu organizowanego przez Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolię. Udział w nim mogą wziąć osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, placówki oświatowe lub organizacje pozarządowe. W części teoretycznej wezmą udział w warsztatach, podczas których będą mogli się dowiedzieć m.in. jaką rolę pełnią ogrody deszczowe w adaptacji do zmian klimatu i jak wpływają na bioróżnorodność, a w części praktycznej, pod okiem eksperta, będą zakładać na wskazanym terenie ogród deszczowy w donicy lub zbiorniku.
Koszt realizacji warsztatów zakończonych założeniem ogrodu finansuje Metropolia. Obowiązkiem osób i instytucji biorących udział w warsztatach praktycznych będzie opiekowanie się i bieżące utrzymanie ogrodu deszczowego przez minimum 3 lata. Stąd też ogród deszczowy będzie można założyć na terenie, którego jest się właścicielem lub zarządcą. Teren taki powinien być ogólnodostępny, w obszarze zwartej zabudowy, z dostępem do wody opadowej z dachu, gdzie będzie możliwość zagospodarowania deszczówki.
Deklaracje do udziału w programie można nadsyłać do 4 listopada 2022 r., pocztą elektroniczną na adres: is@metropoliagzm.pl.
Może Cię zainteresować:
W walce z upałem w mieście pomagają „zielone” inwestycje. Nie pomaga za to betonoza
Może Cię zainteresować: