Piotr Gliński: "Panteon Śląski to instytucja, która zostanie po tych obchodach". Śląski?

Otwarcie Panteonu Górnośląskiego już w niedzielę, 19 czerwca. Zapowiedział je nawet minister Piotr Gliński, choć w zasadzie nie wiemy, czy mówimy o tym samym, bo z uporem powtarzał "Panteon Śląski". Wcześniej do Katowic ponownie wkroczy gen. Stanisław Szeptycki. Spokojnie. To tylko rekonstrukcja. Nie generała, ale wydarzeń.

MKiDN
Piotr Gliński

Konferencja dotycząca kolejnych obchodów związanych ze stuleciem powstań śląskim i przyłączeniem części Górnego Śląska do Polski odbyła się w czwartek, 14 czerwca, w Warszawie. Która to już część obchodów? Nie jesteśmy w stanie zliczyć. Czego dokładnie dotyczy? Trudno powiedzieć. Minister Piotr Gliński wspominał zarówno o stuleciu trzeciego powstania śląskiego, ale to świętowano w ubiegłym roku, jak i wkroczeniu do Katowic Wojska Polskiego na czele z gen. Stanisławem Szeptyckim, co wydarzyło się 20 czerwca 1922 roku.

Bądź co bądź, głównym punktem najbliższego weekendu będzie otwarcie Panteonu Śląskiego. Przepraszamy. Górnośląskiego! Choć szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uparcie mówił o Panteonie Śląskim.

- W niedzielę (19 czerwca) otwieramy Panteon Śląski. To jest instytucja, która, jak wiele innych, pozostanie po tych obchodach (...) Panteon Śląski został zlokalizowany w podziemiach katowickiej katedry. Jest on wspólną inicjatywą archidiecezji, miasta Katowice, województwa śląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odnosi się do pamięci o Ślązakach, o tych najważniejszych ludziach, którzy na Śląsku żyli, tworzyli i byli związani z polskością - podkreślił Piotr Gliński.
Katedra Katowice

Może Cię zainteresować:

Panteon Górnośląski skazany na porażkę? Otwarcie muzeum w archikatedrze w Katowicach 19 czerwca

Autor: Teresa Semik

11/06/2022

Otwarcie Panteonu Górnośląskiego gwoździem programu

Z okazji stulecia obchodów przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w sobotę, 18 czerwca, w godz. 11.00-18.00 na Lotnisku Katowice-Muchowiec odbędzie się pokaz akrobacji powietrznych, skoków spadochronowych, a także sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Dodatkowo Narodowy Bank Polski zaprezentuje nową monetę okolicznościową związaną z obchodami.

Z kolei o godz. 20.00 na katowickim rynku odbędzie się wydarzenie muzyczne Metropolis Silesium, podczas którego wystąpią m.in. artyści Teatru Śląskiego, Mela Koteluk, Sebastian Riedel, Marcin Wyrostek oraz Miuosh.

W niedzielę, 19 czerwca, obchody rozpocznie msza święta pontyfikalna w Archikatedrze Chrystusa Króla. Następnie o godz. 12.30 odbędzie się inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej.

- To rekonstrukcja wydarzeń sprzed stu lat, gdy przez bramę tryumfalną do Katowic wjechał na czele swoich oddziałów gen. Stanisław Szeptycki. Tym razem przez symboliczną bramę wjadą do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz szwadron kawalerii Wojska Polskiego, zaś aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera - wskazuje biuro prasowe Urzędu Miasta Katowice.

Gwóźdź programu, czyli otwarcie Panteonu Ślą… Górnośląskiego, zaplanowano na godz. 16.00.

O godz. 18.00 odbędzie się koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Oczywiście na scenie głównej NOSPR.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon