Konferencja dotycząca kolejnych obchodów związanych ze stuleciem powstań śląskim i przyłączeniem części Górnego Śląska do Polski odbyła się w czwartek, 14 czerwca, w Warszawie. Która to już część obchodów? Nie jesteśmy w stanie zliczyć. Czego dokładnie dotyczy? Trudno powiedzieć. Minister Piotr Gliński wspominał zarówno o stuleciu trzeciego powstania śląskiego, ale to świętowano w ubiegłym roku, jak i wkroczeniu do Katowic Wojska Polskiego na czele z gen. Stanisławem Szeptyckim, co wydarzyło się 20 czerwca 1922 roku.
Bądź co bądź, głównym punktem najbliższego weekendu będzie otwarcie Panteonu Śląskiego. Przepraszamy. Górnośląskiego! Choć szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uparcie mówił o Panteonie Śląskim.
- W niedzielę (19 czerwca) otwieramy Panteon Śląski. To jest instytucja, która, jak wiele innych, pozostanie po tych obchodach (...) Panteon Śląski został zlokalizowany w podziemiach katowickiej katedry. Jest on wspólną inicjatywą archidiecezji, miasta Katowice, województwa śląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odnosi się do pamięci o Ślązakach, o tych najważniejszych ludziach, którzy na Śląsku żyli, tworzyli i byli związani z polskością - podkreślił Piotr Gliński.
Może Cię zainteresować:
Panteon Górnośląski skazany na porażkę? Otwarcie muzeum w archikatedrze w Katowicach 19 czerwca
Otwarcie Panteonu Górnośląskiego gwoździem programu
Z okazji stulecia obchodów przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w sobotę, 18 czerwca, w godz. 11.00-18.00 na Lotnisku Katowice-Muchowiec odbędzie się pokaz akrobacji powietrznych, skoków spadochronowych, a także sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Dodatkowo Narodowy Bank Polski zaprezentuje nową monetę okolicznościową związaną z obchodami.
Z kolei o godz. 20.00 na katowickim rynku odbędzie się wydarzenie muzyczne Metropolis Silesium, podczas którego wystąpią m.in. artyści Teatru Śląskiego, Mela Koteluk, Sebastian Riedel, Marcin Wyrostek oraz Miuosh.
W niedzielę, 19 czerwca, obchody rozpocznie msza święta pontyfikalna w Archikatedrze Chrystusa Króla. Następnie o godz. 12.30 odbędzie się inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej.
- To rekonstrukcja wydarzeń sprzed stu lat, gdy przez bramę tryumfalną do Katowic wjechał na czele swoich oddziałów gen. Stanisław Szeptycki. Tym razem przez symboliczną bramę wjadą do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz szwadron kawalerii Wojska Polskiego, zaś aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera - wskazuje biuro prasowe Urzędu Miasta Katowice.
Gwóźdź programu, czyli otwarcie Panteonu Ślą… Górnośląskiego, zaplanowano na godz. 16.00.
O godz. 18.00 odbędzie się koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Oczywiście na scenie głównej NOSPR.