Wakat w gabinecie prezesa Wyższego Urzędu Górniczego trwał od 25 marca, kiedy ze stanowiska odwołany został kierujący tą instytucją przed 7 lat dr inż. Adam Mirek. Dzień później obowiązki prezesa powierzono dotychczasowemu wiceprezesowi WUG Krzysztofowi Królowi, a w połowie kwietnia został ogłoszony konkurs na stanowisko prezesa. Zgłosiło się do niego sześciu kandydatów.
Piotr Litwa nowym prezesem Wyższego Urzędu Górniczego
We wtorek 4 czerwca po południu oficjalnie podano, że na stanowisko prezesa WUG premier Donald Tusk powołał Piotra Litwę, czyli…. byłego, wieloletniego prezesa tegoż Urzędu.
Pochodzący z Katowic Litwa kierował już WUG-iem w latach 2008-2014. Jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej, specjalistą w zakresie górnictwa i geologii. Ukończył ponadto studia podyplomowe z zakresu problemów prawnych górnictwa na Uniwersytecie Śląskim oraz studia doktoranckie na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie.
Z nadzorem górniczym Litwa związany jest od lat 90. XX wieku. Zanim w 2008 r. został prezesem WUG, był jego wiceprezesem, a wcześniej dyrektorem Okręgowego Urzędu Górniczego w Bytomiu i Gliwicach.
Od marca 2014 r. do grudnia 2015 roku Litwa pełnił stanowisko wojewody śląskiego.
Zaangażowany był również w działalność naukową i dydaktyczną na uczelniach wyższych. W 2018 r. został prorektorem ds. szkoleniowych Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, a rok później na krótko jej rektorem.
Zgodnie z ustawą, prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych sprawują nadzór i kontrolę nad ruchem zakładów górniczych, w szczególności w zakresie:
- bezpieczeństwa i higieny pracy;
- bezpieczeństwa pożarowego;
- ratownictwa górniczego;
- gospodarki złożami kopalin w procesie ich wydobywania;
- ochrony środowiska i gospodarki złożem,
- zapobiegania szkodom;
- budowy i likwidacji zakładu górniczego, w tym rekultywacji gruntów po działalności górniczej.
Siedziba Wyższego Urzędu Górniczego znajduje się przy ul. Poniatowskiego 31 w Katowicach.
Może Cię zainteresować:
Czas skończyć z wydobyciem w części śląskich kopalń? Chodzi o kwestie bezpieczeństwa
Może Cię zainteresować: