Budynki przypominające egipskie piramidy to jeden z symboli Ustronia i jego uzdrowiskowego charakteru. Na zlecenie wojewody śląskiego Jerzego Ziętka zaprojektowali je w latach 60. XX wieku wybitni architekci swoich czasów - Henryk Buszko, Aleksander Franta i Tadeusz Szewczyk. W sumie zbudowano 17 piramid, z czego 11 w Zawodziu Górnym, zaś 6 w Zawodziu Dolnym. Ostatnią oddano do użytku dopiero w 1990 roku, niemal trzy dekady po tym, kiedy zrodziła się sama koncepcja.
Kompleks leczniczo-uzdrowiskowy w Ustroniu ma zostać rozbudowany
Cały planowany kompleks leczniczo-uzdrowiskowym nie został nigdy ukończony. Jednak współcześni architekci Maciej Franta (wnuk Aleksandra Franty) i Robert Konieczny, na zlecenie grupy American Heart of Poland, właściciela większościowego pakietu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń, przygotowali koncepcję, zgodnie z którą na stokach Równicy mają powstać nowe budynki, inspirowane pierwotnymi założeniami zespołu twórców Zawodzia. Grupa modernizuje także istniejące już piramidy.
Już po rozpoczęciu inwestycji zespół zabudowy sanatoryjno-uzdrowiskowej Ustroń-Zawodzie w rejonie ulic Sanatoryjnej, Szpitalnej i Zdrojowej w Ustroniu, decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 8 września 2023 roku, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Od tej decyzji odwołał się właściciel jednej z piramid i sprawa została przekazana do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
W Ministerstwie Kultury sprawę piramid w Ustroniu badano ponad rok
Po ponad roku, 30 października 2024 r. ministerstwo obwieściło, że decyzja o wpisaniu ustrońskich piramid do rejestru zabytków została uchylona i skierowana do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, czyli Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ministerstwo wskazało, że należy dogłębniej zbadać kwestie związane z przekształceniami tego zespołu zabudowy sanatoryjno-uzdrowiskowej.
Oznacza to dalsze wstrzymanie prac związanych z rozbudową i modernizacją uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia. Bowiem zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (art. 10a ust. 1-2) „od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku. Zakaz ten dotyczy także robót budowlanych objętych pozwoleniem na budowę albo zgłoszeniem, a także działań określonych w innej decyzji pozwalającej na ich prowadzenie”.
Może Cię zainteresować:
Przemysław Korcz w ŚLĄZAQ: Czwarty krok milowy w historii Ustronia
Może Cię zainteresować: