Czy PiS odwoła dziś marszałka Jakuba Chełstowskiego? Jeśli chcecie krótkiej odpowiedzi, to: "Nie"

Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą odwołać marszałka Jakuba Chełstowskiego ("Tak! Dla Polski"). Nagle dostrzegli nieprawidłowości, na widok których odwracali wzrok, kiedy jeszcze niedawno razem współrządzili regionem. Podczas poniedziałkowej (24 kwietnia) sesji Sejmiku Województwa Śląskiego do kolejnego przewrotu potrzebowaliby aż 8 głosów radnych Koalicji Obywatelskiej

UMWŚ
Jakub Chełstowski

W listopadzie 2022 roku Jakub Chełstowski dokonał politycznego przewrotu w Sejmiku Województwa Śląskiego, przechodząc z Prawa i Sprawiedliwości do Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski". Zabrał ze sobą troje radnych i tym samym dał większość tzw. opozycji. Kilka miesięcy później dawni koledzy z partii złożyli wniosek o jego odwołanie.

- W 2018 roku odbyły się wybory samorządowe. W województwie śląskim wygrało je Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 560 tys. głosów. Drugi wynik osiągnęła Platforma Obywatelska z 502 tys. głosów. To o ponad 50 tys. głosów mniej. Dalej znalazła się Lewica i Polskie Stronnictwo Ludowe. Ukształtował się zarząd, który trwał do 21 listopada 2022 roku, kiedy to czterech radnych założyło nowy klub, którego przewodniczącym został marszałek Jakub Chełstowski. W tej chwili sytuacja jest taka, że marszałek województwa przewodniczy ugrupowaniu, które nawet nie startowało w wyborach samorządowych i nie ma żadnego mandatu społecznego - argumentował Jan Kawulok (PiS), były przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Partia Jarosława Kaczyńskiego osiągnęła najlepszy wynik, ale okazał się on niewystarczający, aby samodzielnie rządzić w regionie. Udało się to tylko i wyłącznie dzięki Wojciechowi Kałuży, który mandat radnego otrzymał dzięki głosom wyborców Koalicji Obywatelskiej, ale przeszedł na stronę Prawa i Sprawiedliwości, dzięki czemu został wicemarszałkiem w gabinecie Jakuba Chełstowskiego.

Sejmik Województwa Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Sejmik Województwa Śląskiego. Przedsionek i trampolina do dużej polityki

Autor: Patryk Osadnik

01/02/2023

Radni PiS nie dostrzegali nieprawidłowości

Wróćmy do wniosku o odwołanie marszałka. Radni Prawa i Sprawiedliwości argumentują w nim, że jest to konieczne, aby służby mogły zająć się domniemanymi nieprawidłowościami w spółkach i jednostkach podległych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego, takich jak Fundusz Górnośląski oraz Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Sęk w tym, że kiedy jeszcze współpracowali z Jakubem Chełstowskim, to żadnych problemów nie dostrzegali. Co więcej, pod wnioskiem podpisał się radny Wojciech Kałuża, który... był odpowiedzialny za Fundusz Górnośląski w czasie, gdy miało dochodzić w nim do nieprawidłowości.

Pojawiły się także wątpliwości związane z działalnością Stadionu Śląskiego. Tutaj zadziałał podobny mechanizm. Kiedy Jakub Chełstowski należał do Prawa i Sprawiedliwości, to radni tej opcji odwracali wzrok, a o publikacjach "Gazety Wyborczej" na ten temat nic nie słyszeli. Na dodatek w międzyczasie - między złożeniem wniosku a poddaniem go pod głosowanie - Prokuratura Rejonowa w Chorzowie oceniła, że wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem.

Na marginesie, po politycznym przewrocie w Sejmiku Województwa Śląskiego z jego zarządem pożegnali się: Beata Białowąs, Izabela Domogała, Wojciech Kałuża oraz Dariusz Starzycki. Wszyscy zostali zatrudnieni na wysokich stanowiskach w zarządach kontrolowanych przez Skarb Państwa spółkach. Kolejno: Tauron Ekoenergia, Tauron Inwestycje, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Serwis.

Teren SRK Ruda Śląska

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo chce przyśpieszyć przekazywanie miastom pogórniczych gruntów. "Apap na zapalenie płuc"

Autor: Michał Wroński

19/04/2023

Nie wiadomo, czy dojdzie do głosowania

W poniedziałek, 24 kwietnia 2023 roku, Sejmik Województwa Śląskiego ma zająć się rozpatrzeniem wniosku o odwołanie marszałka Jakuba Chełstowskiego. Nie wiadomo jednak, czy do tego w ogóle dojdzie. Dlaczego? Ponieważ Komisja Rewizyjna, gdzie większość ma Koalicja Obywatelska i "Tak! Dla Polski", oceniła, że jego uzasadnienie jest niewystarczające.

- To wymóg proceduralny, ale nie wpływa na porządek obrad. Zgodnie z przepisami w przypadku wniosku o odwołanie musi być opinia komisji rewizyjnej - mówi Maciej Kolon, radny Koalicji Obywatelskiej.

Innymi słowy: wniosek będzie procedowany. Ale... Prawo i Sprawiedliwość do odwołania Jakuba Chełstowskiego ze stanowiska potrzebuje głosów trzech piątych składu Sejmiku Województwa Śląskiego, czyli 27 z 45 radnych. To oznacza, że musi przeciągnąć na swoją stronę co najmniej ośmioro samorządowców spoza własnego klubu. Procedury przewidują w tym przypadku głosowanie tajne, więc - teoretycznie - wszystko może się zdarzyć. W praktyce to jednak zupełnie nieprawdopodobne: radni KO, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że współpraca z PiS nie wchodzi w grę.

Sejmik Województwa Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych z publicznych spółek dla samorządowców z PiS

Autor: Patryk Osadnik

21/04/2023

Jakub chelstowski marszalek wojewodztwa slaskiego

Może Cię zainteresować:

Loty do Stambułu nie z Pyrzowic. Chełstowski: "Z Krakowa lub wcale. Turkom przystawiono pistolet do skroni"

Autor: Marcin Zasada

14/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon